Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Contestatie proces verbal radar
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Contestatie proces verbal radar

In luna Iulie 2014 am fost oprit de radar cu 101km/h in localitate. Bazandu-ma pe faptul ca nu se vedea nr. de inmatriculare al masinii mele pe inregistrarea radar si mai era inca un autoturism langa mine (simultan 2 autovehicule) am depus contestatie la procesul verbal . Procesul verbal am refuzat sa il semnez si nu a oprit agentul de politie nici un martor asistent. Acestea au fost scrise (pe scurt) in plangerea depusa. Am vazut ca plangerea mea a fost respinsa cu drept de apel.
Intrebarea e ce ma sfatuiti sa fac??? (am foarte mare nevoie de permis ca din asta traiesc).
-pot da reexaminarea pentru a imi obtine permisul dupa 30 zile? Mai beneficiez de reducere daca am facut contestatie la procesul verbal?(mi-a fost retinut pt 90 zile permisul).
-sa iau legatura cu un avocat si poate fac recurs si castig?
La momentul de fata am permisul in buzunar obtinut cu certificatul de grefa dar in cazul in care renunt la proces si nu mai fac apel pot sa dau reexaminarea 13/15 si sa imi iau permisul dupa 30 zile?

La viteza despre care vorbiti, cum credeti ca ati avea sanse de castig?
Va multumesc oricum pentru raspuns. M-am bazat pe faptul ca nu se vedea nr. de inmatriculare al masinii si circulam simultan 2 autoturisme in momentul acela. As dori sa stiu daca pot da examenul pentru recuperarea permisului dupa 30 zile.