avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 765 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Plafon scutire tva
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Plafon scutire tva

buna ziua, probabil e o intrebare mai aiurea, sunt un pfa si as dori sa stiu daca se va reveni la vechiul plafon de scutire tva adica 35 mii euro, eu ca si neplatitor de tva cand trebuie sa ma inregistrezi ca platitor de tva ? in momentul cand ating 35 mii euro (undeva prin trimestrul 3 al anului 2015) sau de la inceputul anului 2015 !! mentionez ca derogarea de la CE care expira in 31 dec mi-a permis sa ies in 2013 de la tva !!!#-o
Cel mai recent răspuns: Christian31 , utilizator 11:51, 12 Decembrie 2014
Christian31 a scris:

as dori sa stiu daca se va reveni la vechiul plafon de scutire tva adica 35 mii euro


Cine ar putea sti acest lucru? Se face maine vreun guvern nastrusnic si duce la plafon de de 35000 :-/ .Conform tendintei sansele sunt pana la genunchiul broastei.

Acum plafonul este 220000 lei (65000 euro la cursul aderarii la UE). Daca nu depasiti acest prag va puteti inregistra doar prin optiune - nu va va obliga nimeni.

Cred ca pe 31 dec se va da o oug de pastrare a plafonului actual de 220:) Iar, ca logica (nu stiu daca e buna sau nu), ma gandesc ca la 31 dec chiar daca ai avut intre 35.000 si 65.000 cifra de afaceri, nu erai obligat sa ceri inregistrarea ca platitor. Pt ca legea zice ca daca in cursul unui an calendaristic, Ori, la 31 dec te incadrai sub plafonul din 2014. In 2015 deja e un alt an calendaristic, si ar trebui sa sa tina seama de CA din acel an. Adica, atunci cand ajungi la plafonul nou, ar trebui sa ceri inreg. In legea actuala nu zice ceva de CA din anul precedent.
multumesc frumos pt raspunsuri !sper sa ramana totusi actualul plafon, mai ales ca e recomandarea FMI !!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Plafon inregistrare in scopuri tva microintreprindere gcazaciuc gcazaciuc Buna ziua, Pentru o microintreprindere in domeniul consultantei am observat ca plafonul actual pentru inregistrare in scopuri TVA este de 220.000 RON sau ... (vezi toată discuția)
Valoare plafon tva in 2016? ionela.avon ionela.avon plafon tva buna ziua am inteles ca s a modificat plafonul pt tva in anul 2016 in anul 2015 era 220000 lei ~ 65000 euro anul acesta cat este ? (vezi toată discuția)
Plafon cifra de afaceri pentru microintreprinderi Stefan_M Stefan_M Buna seara, am o nelamurire legata de noile modificari ale codului fiscal pentru anul 2016, mai exact fac referire la plafonul cifrei de afaceri, dupa cum se ... (vezi toată discuția)