avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 591 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Plafon inregistrare in scopuri TVA microintreprindere
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Plafon inregistrare in scopuri TVA microintreprindere

Buna ziua,

Pentru o microintreprindere in domeniul consultantei am observat ca plafonul actual pentru inregistrare in scopuri TVA este de 220.000 RON sau 65.000 EUR.

Ce nu inteleg e daca incasarile le fac in EUR se aplica plafonul de 65000 EUR( chiar daca convertit la cursul BNR curent suma e mult peste 220000 RON) ? Iar daca le fac in lei 220.000 RON ?

Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: Ioan Petru Butariu , Contabil 15:35, 8 Martie 2018
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Plafonul de TVA:

(1) Persoana impozabilă stabilită în România conform art. 266 alin. (2) lit. a), a cărei cifră de afaceri anuală, declarată sau realizată, este inferioară plafonului de 65.000 euro, al cărui echivalent în lei se stabilește la cursul de schimb comunicat de Banca Națională a României la data aderării și se rotunjește la următoarea mie, respectiv 220.000 lei, poate aplica scutirea de taxă, denumită în continuare regim special de scutire....


D-voastra inregistrati in contabilitate facturile la euro la cursul BNR din ziua emiterii, si e normal sa fie vorba de un plafon de aprox 47.000 euro.
Ultima modificare: Joi, 8 Martie 2018
Ioan Petru Butariu, Contabil

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Valoare plafon tva in 2016? ionela.avon ionela.avon plafon tva buna ziua am inteles ca s a modificat plafonul pt tva in anul 2016 in anul 2015 era 220000 lei ~ 65000 euro anul acesta cat este ? (vezi toată discuția)
Plafon actual de scutire de la plata tva canto canto buna seara- va rog sa imi spuneti daca s-a marit plafonul actual de scutire de la plata tva, adica mai este tot 35.000 euro (la cursul aderarii in UE ) sau se ... (vezi toată discuția)
Platitor de tva rodaf rodaf Buna ziua, Este obligata o societate comerciala sa devine platitoare de TVA cand a depasit plafonul de 65000 euro ? patronul nu ar vrea sa se complice nu ... (vezi toată discuția)