Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Plafon inregistrare in scopuri TVA microintreprindere
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Plafon inregistrare in scopuri TVA microintreprindere

Buna ziua,

Pentru o microintreprindere in domeniul consultantei am observat ca plafonul actual pentru inregistrare in scopuri TVA este de 220.000 RON sau 65.000 EUR.

Ce nu inteleg e daca incasarile le fac in EUR se aplica plafonul de 65000 EUR( chiar daca convertit la cursul BNR curent suma e mult peste 220000 RON) ? Iar daca le fac in lei 220.000 RON ?

Va multumesc!
Plafonul de TVA:

(1) Persoana impozabilă stabilită în România conform art. 266 alin. (2) lit. a), a cărei cifră de afaceri anuală, declarată sau realizată, este inferioară plafonului de 65.000 euro, al cărui echivalent în lei se stabilește la cursul de schimb comunicat de Banca Națională a României la data aderării și se rotunjește la următoarea mie, respectiv 220.000 lei, poate aplica scutirea de taxă, denumită în continuare regim special de scutire....

D-voastra inregistrati in contabilitate facturile la euro la cursul BNR din ziua emiterii, si e normal sa fie vorba de un plafon de aprox 47.000 euro.
Ioan Petru Butariu, Contabil