Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Plafon caserie asociatie proprietari
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Plafon caserie asociatie proprietari

cu atatea schimbari legislative care este la data prezentei valoarea maxima ?
5.000 lei
care este baza legala?
Cel mai bine este ca asociatia sa fixeze un plafon.
Legislatia este fluida in acest moment.
Limitarea are ca scop evitarea evaziunii fiscale, ceea ce nu e cazul asociatiilor de proprietari care sunt entitati non-profit.

Un punct de vedere: [ link extern ] /
Dr.Virgil Dan Amza, Evaluator
@amvirdan, nu confundati plafonul de casa, care dupa cate stiu eu nu are limita, cu plafonul de plata catre furnizori, care este de 10000 pe zi, sau 5000 catre un singur furnizor iar diferenta de factura se achita prin banca. Mai bine sa intrebe si la cei care raspund la sectiunea legata de contabilitate, daca nu ii raspund moderatorii de aici care stiu foarte bine aceasta problema.
am revenit si am spus ca asociatia poate sa aprobe un plafon propriu.
In trimiterea pe care am facut-o se fac precizari in acest sens: poate accesati acel link...
Suma de 5000 lei noi, respectiv 50 milioane lei vechi, a fost ultimul plafon pana cand a fost abrogat. Acest plafon se impune pentru a se veghea la bunul mers al unei asociatii.
Dr.Virgil Dan Amza, Evaluator