Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Angajare si salarizare persoana cu handicap
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Angajare si salarizare persoana cu handicap

Buna ziua! Sunt o persoana cu handicap si ma voi angaja in cadrul unui O.N.G. ca psihopedagog, as vrea sa stiu care sunt drepturil mele salariale, mai exact daca se impoziteaza salariul, daca se suspenda indemnizatia lunara de la satat de care beneficiez, daca platesc asigurarile de sanatate si cat anume mi se opreste din salarul minim pe economie pe care il voi primi si pentru ce anume. M-am interesat in legatura cu acest subiect dar nimeni nu a stiut sa imi spuna sigur aceste amanunte. Va multumesc din suflet!! O zi buna in continuare!
Numai veniturile din salarii realizate de către persoanele fizice cu handicap grav sau accentuat sunt scutite de plata impozitului pe venit.

Contributia de asigurari sociale de sanatate retinuta de angajator de la asiguratii angajati (salariati) este de 5,5%. Pentru salariul minim brut pe economie, in prezent se retine 50 lei (49,5 lei)pentru c.a.s.s.

Aveti aici calcul pentru salariul brut de 900 lei:
- salariu impozabil
[ link extern ]

- salariu neimpozabil
[ link extern ]

Multumesc!!!