Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Taxe si impozite AF
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Taxe si impozite AF

un mic butic din domeniul rural cu un venit mic tip af este obligat a plati taxa la sanatate.cine I-mi poate da un raspuns multumesc
Da. Veti plati in timpul anului plati anticipate pentru impozitul pe venit si contributia la sanatate.
Toate persoanele care fac parte din I.F. trebuie sa plateasca si C.A.S.S. in cuantum de 5,5% din venitul brut realizat, adica (incasari - plati) x cota parte a fiecaruia, dar nu mai putin de 5,5% x salariul minim pe economie (incepand cu 01/01/2014 este de 900 lei).