avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 490 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Taxe si impozite AF
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Taxe si impozite AF

un mic butic din domeniul rural cu un venit mic tip af este obligat a plati taxa la sanatate.cine I-mi poate da un raspuns multumesc
Cel mai recent răspuns: Iulian MANEA , Contabil 20:35, 27 August 2014
Da. Veti plati in timpul anului plati anticipate pentru impozitul pe venit si contributia la sanatate.
Toate persoanele care fac parte din I.F. trebuie sa plateasca si C.A.S.S. in cuantum de 5,5% din venitul brut realizat, adica (incasari - plati) x cota parte a fiecaruia, dar nu mai putin de 5,5% x salariul minim pe economie (incepand cu 01/01/2014 este de 900 lei).

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Beneficiar consultatii medicale danny20164 danny20164 O persoana care nu mai este angajata,avand venituri doar din cedarea folosintei bunurilor,oprindu-i-se cas 5,5% din venitul realizat,are dreptul de a beneficia ... (vezi toată discuția)
Plata cas euroger96 euroger96 Buna seara Sunt PFA din 2004,,nu am cartea de munca inregistrata nicaieri si nu am platit niciodata CAS.Va rog sa ma \'\'luminati\'\' ce plati datorez Fiscului ... (vezi toată discuția)
Sotia a platit asigurarea cass dobindind calitatea de asigurat si in cazul meu coasigurat victor12 victor12 asta timp de 5 ani pina in 2011 inclusiv ,eu am un I.F.mia venit de plata cas din 2006_2011 in perioada aceasta vaniturile reale I.F. sint mici 2006_752lei, ... (vezi toată discuția)