Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Atragere raspundere penala asupra fostilor asociati a ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Atragere raspundere penala asupra fostilor asociati a unei societati radiate

In ce conditii se poate atrage raspunderea penala pt asociatii unei firme radiate ?
Specific ca firma nu a fost subiectul nici unei inspectii fiscale sau control in timpul functionarii.
Pentru a putea fi angajata răspunderea, trebuie indeplinite cumulativ conditiile generale ale raspunderii civile delictuale: fapta ilicita, prejudiciul, legatura de cauzalitate si culpa. Toate aceste conditiile ale raspunderii trebuie dovedite, neoperand nicio prezumtie de culpa.