Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire datorie banca
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire datorie banca

Parintii mei sufera de boli incurabile. Au o datorie la banca de 40.000 RON pe care cu siguranta nu vor apuca sa o achite. Fiind singur la parinti, pentru a nu ma incarca cu datorii dupa deces au hotarat sa treaca toate bunurile pe numele meu, astfel incat dupa deces nu voi mai avea nicio mostenire. Ce se intampla cu datoria la banca dupa decesul parintilor?
Puteti renunta la mostenire sau se va face o mostenire sub beneficiu de inventar daca aveti ceva de mostenit.

Reveniti pe forum atunci cand va fi cazul pentru ca doar atunci veti putea cunoaste exact ce sa faceti.
Legile se mai pot modifica...
Banca va cere revocarea actului incheiat cu parintii ca fiind facut in frauda intereselor sale de creditor. Lucru pe care il poate face nu doar dupa deces, ci si in timpul vietii parintilor.

Se numeste actiune pauliana (revocatorie). Desigur, daca actul este cu titlu oneros, banca va trebui sa dovedeasca faptul ca ati fost de reacredinta la incheierea actului, adica sa faca dovada faptului ca ati cunoscut existenta datoriei parintilor.

PS acceptare sub beneficiu de inventar nu, deoarece noul cod nu o mai reglementeaza. Si, oricum, renuntarea la succesiune poate fi atacata si ea de catre banca, in limita valorii creantei sale asupra defunctilor. Iar o atitudine pasiva a mostenitorului poate fi sanctionata prin actiune oblica a bancii (acceptarea succesiunii, tot in limita datoriei, ceruta de banca in instanta).
themis, utilizator
leomun75 a scris:

Parintii mei sufera de boli incurabile. Au o datorie la banca de 40.000 RON pe care cu siguranta nu vor apuca sa o achite. Fiind singur la parinti, pentru a nu ma incarca cu datorii dupa deces au hotarat sa treaca toate bunurile pe numele meu, astfel incat dupa deces nu voi mai avea nicio mostenire. Ce se intampla cu datoria la banca dupa decesul parintilor?

probabil ca si banca are aceeasi atitudine ca dvs si-si recupereaza din propria asigurare

:happy:
Exista doar un contract de ipoteca MOBILIARA asupra conturilor bancare
Pentru Datoriile mai mari de 10.000 lei se poate demara executarea silita imobiliara.Nu va faceti iluzii ca nu exista modalitati de executare a bunului imobil.