avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1738 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire datorie banca
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire datorie banca

Parintii mei sufera de boli incurabile. Au o datorie la banca de 40.000 RON pe care cu siguranta nu vor apuca sa o achite. Fiind singur la parinti, pentru a nu ma incarca cu datorii dupa deces au hotarat sa treaca toate bunurile pe numele meu, astfel incat dupa deces nu voi mai avea nicio mostenire. Ce se intampla cu datoria la banca dupa decesul parintilor?
Cel mai recent răspuns: leomun75 , utilizator 11:36, 15 Decembrie 2014
Puteti renunta la mostenire sau se va face o mostenire sub beneficiu de inventar daca aveti ceva de mostenit.

Reveniti pe forum atunci cand va fi cazul pentru ca doar atunci veti putea cunoaste exact ce sa faceti.
Legile se mai pot modifica...
Banca va cere revocarea actului incheiat cu parintii ca fiind facut in frauda intereselor sale de creditor. Lucru pe care il poate face nu doar dupa deces, ci si in timpul vietii parintilor.

Se numeste actiune pauliana (revocatorie). Desigur, daca actul este cu titlu oneros, banca va trebui sa dovedeasca faptul ca ati fost de reacredinta la incheierea actului, adica sa faca dovada faptului ca ati cunoscut existenta datoriei parintilor.


PS acceptare sub beneficiu de inventar nu, deoarece noul cod nu o mai reglementeaza. Si, oricum, renuntarea la succesiune poate fi atacata si ea de catre banca, in limita valorii creantei sale asupra defunctilor. Iar o atitudine pasiva a mostenitorului poate fi sanctionata prin actiune oblica a bancii (acceptarea succesiunii, tot in limita datoriei, ceruta de banca in instanta).
Ultima modificare: Sâmbătă, 13 Decembrie 2014
themis, utilizator
leomun75 a scris:

Parintii mei sufera de boli incurabile. Au o datorie la banca de 40.000 RON pe care cu siguranta nu vor apuca sa o achite. Fiind singur la parinti, pentru a nu ma incarca cu datorii dupa deces au hotarat sa treaca toate bunurile pe numele meu, astfel incat dupa deces nu voi mai avea nicio mostenire. Ce se intampla cu datoria la banca dupa decesul parintilor?


probabil ca si banca are aceeasi atitudine ca dvs si-si recupereaza din propria asigurare

:happy:
Exista doar un contract de ipoteca MOBILIARA asupra conturilor bancare
Pentru Datoriile mai mari de 10.000 lei se poate demara executarea silita imobiliara.Nu va faceti iluzii ca nu exista modalitati de executare a bunului imobil.

Alte discuții în legătură

Cine are dreptul sa ceara o mostenire? dan_sur_cr dan_sur_cr Salut, cazul este urmatorul:sotul decedeaza ,ramane sotia plus trei copii majori, unul dintre copii are datorii la banca.Intrebarea este daca banca poate ... (vezi toată discuția)
Creditul , mostenire? Adina36 Adina36 Buna ziua...Mama a decedat si la acea data avea un credit...Acest credit era fara giranti si asigurat...Desi am dus la banca certificatul de deces , dupa 1 an ... (vezi toată discuția)
"mostenire" datorii gregoo gregoo Buna ziua, In cazul in care parintele decedat are o datorie la o firma de recuperari creante, urmasii mostenesc acea datorie? Exista vre-o lege care ... (vezi toată discuția)