Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Vanzare parti sociale
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Vanzare parti sociale

Buna ziua,

Am o nelamurire, la administratia financiara mi s-a spus ca atunci cand o societate comerciala vinde din partile sociale, cumparatorul trebuie sa depuna la administratia financiara declaratia 100 prin care declara impozitul pe profitull din vanzarea partilor sociale, care se retine si se plateste de noul asociat, dar cand am spus ca partile sociale se vand la valoarea nominala, adica nu exista nici un profit, nu au mai stiut ce sa imi spuna. :(
Intrebarea mea este daca se mai depune aceasta declaratie si care sunt actele necesare pentru inregistrarea noului asociat la registrul comertului.:">

Multumesc!
In cazul in care vanzarea se efectueaza la valoarea nominala, la registrul comertului nu va mai este necesara adeverinta de plata a impozitului, intrucat in mod evident acesta nu exista.

Intr-avedar, in cazul in care vanzatorul realizeaza un profit, cei de la onrc solicita o dovada a platii impozitului.
Multumesc frumos!
Actele necesare: [ link extern ]
In cazul instrainarii partilor sociale cu titlu gratuit sau la valoarea nominala, nu mai ai ce declara la Fisc.

Trebuie sa mergi doar la ORC.

La Administratia Fiscala se depune declaratie pentru impozitare doar daca valoarea la care se vind partile sociale este mai mare decit valoarea nominala.

Alberto Kurtyan
Multumesc! :)