Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Angajata dupa cresterea copilului
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Angajata dupa cresterea copilului

buna ziua. Am o angajata in cresterea copilului ce se va intoarce in anul 2015, salar 900 lei. Conform hg 1091/2014 salariul minim creste in ianuarie 2015 la 975 lei. Va trebui sa-i majorez si acestei salariate salariul la minim pe economie (de la 900 lei la 975 lei) si sa transmit in revisal sau fac acest lucru cand se intoarce din CIC si isi reia activitatea?Nu stiu cum este corect si daca va trebui sa figureze cu salar sub minimul pe economie pana la intoarcerea sa. Va multumesc.
Majorarea salariului se va face odata cu revenirea din CCC a salariatei respective.
1. In perioada cat contractul individual de munca (CIM) este suspendat sunt suspendate orice modificari in CIM.

2. Din Codul muncii:

Art. 49
(6) In cazul suspendarii contractului individual de munca se suspenda toate termenele care au legatura cu incheierea, modificarea, executarea sau incetarea contractului individual de munca, cu exceptia situatiilor in care contractul individual de munca inceteaza de drept.

shinnygaby a scris:

.... Nu stiu cum este corect si daca va trebui sa figureze cu salar sub minimul pe economie pana la intoarcerea sa. Va multumesc.

Este corect daca figureaza cu un salariu sub valoarea salariului minim brut pe economie, intrucat salariata in cauza este in CCC - perioada in care are c.i.m. suspendat.