avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1748 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Angajata dupa cresterea copilului
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Angajata dupa cresterea copilului

buna ziua. Am o angajata in cresterea copilului ce se va intoarce in anul 2015, salar 900 lei. Conform hg 1091/2014 salariul minim creste in ianuarie 2015 la 975 lei. Va trebui sa-i majorez si acestei salariate salariul la minim pe economie (de la 900 lei la 975 lei) si sa transmit in revisal sau fac acest lucru cand se intoarce din CIC si isi reia activitatea?Nu stiu cum este corect si daca va trebui sa figureze cu salar sub minimul pe economie pana la intoarcerea sa. Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 14:06, 22 Decembrie 2014
Majorarea salariului se va face odata cu revenirea din CCC a salariatei respective.
1. In perioada cat contractul individual de munca (CIM) este suspendat sunt suspendate orice modificari in CIM.

2. Din Codul muncii:

Art. 49
...
(6) In cazul suspendarii contractului individual de munca se suspenda toate termenele care au legatura cu incheierea, modificarea, executarea sau incetarea contractului individual de munca, cu exceptia situatiilor in care contractul individual de munca inceteaza de drept.
...

shinnygaby a scris:

.... Nu stiu cum este corect si daca va trebui sa figureze cu salar sub minimul pe economie pana la intoarcerea sa. Va multumesc.


Este corect daca figureaza cu un salariu sub valoarea salariului minim brut pe economie, intrucat salariata in cauza este in CCC - perioada in care are c.i.m. suspendat.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediu de sarcina si lauzie kvarga97 kvarga97 Salariata cu salar 850 lei aflata in concediu de sarcina din luna mai 2014, il expira concediu de lauzie la 30 iulie 2014, data la care va cere concediul ... (vezi toată discuția)
Data de incetare a suspendarii cim pentru crestere copil ela-ela ela-ela Buna ziua, Am o salariata care a nascut la data de 30.05.2010, a solicitat susp. CIM incepand cu 19.08.2010 (la sf. celor 126 zile de CM). Pe data de ... (vezi toată discuția)
Oug 70/2014 - majorare salarii bugetari dana25is dana25is HG nr. 1091/2014 =salariu minim 01.01.2015=975; 01.07.2015=1050 OUG 70/2014 \\"Art. 1 (1) Incepand cu 1 ianuarie 2015, pentru personalul din cadrul ... (vezi toată discuția)