Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Moneda in care se emit facturile in Romania in moneda ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Moneda in care se emit facturile in Romania in moneda nationala ?

Care este moneda care apare pe o factura in romania emisa in moneda nationala ?

RON sau LEU ??

- daca ne uitam la bnr apare "Leu (RON)" ... iar RON este codul in valuta al monezii nationale in standardele internationale (cod valutar iso 4217)
- dar cica nu e corect deoarece moneda nationala este LEU ... si asa ar trebui sa apara si pe facturile emise.
- ma gandesc ca daca nu e specificat nimic concret in acest caz cred ca nu e gresit nici cu LEU nici cu RON ca fac referire la acelasi lucru.

Pareri ?
art 155

(22) Sumele indicate pe factură se pot exprima în orice monedă cu condiția ca valoarea TVA colectată să fie exprimată în lei. În situaţia în care valoarea taxei colectate este exprimată într-o altă monedă, aceasta va fi convertită în lei utilizând cursul de schimb prevăzut la art. 139^1. Norme metodologice
Cred ca e corect cum doriti.

BNR scrie ambele: [ link extern ]

Legea nr. 348/2004 privind denominarea monedei naţionale:

Art. 1. - (1) La data de 1 iulie 2005, moneda naţională a României, leul, va fi denominată astfel încât 10.000 lei vechi, aflaţi în circulaţie la această dată, vor fi preschimbaţi pentru 1 leu nou.

Ron e simbolul bancar al monedei nationale leu.

Actele normative mentioneaza sumele in lei. Vedeti cod fiscal, cod procedura fiscala, etc.

Eu personal folosesc leu.
Ioan Petru Butariu, Contabil