Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Ajutor comunicare hotarare civila
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Ajutor comunicare hotarare civila

Buna seara,
Am primit de la judecatorie comunicarea hotararii civile intr-un dosar pentru retinerea permisului pentru viteza, plangerea a fost respinsa nu doresc sa fac recurs.
Doresc sa-mi depun permisul pentru suspendare, la politie mi-au spus ca trebuie o stampila pe comunicare, aceasta stampila se pune dupa ce trec cele 30 de zile de la comunicare sau se poate pune imediat?
intreb deoarece judecatoria este in alt oras si nu doresc sa fac drumul degeaba pana acolo.
Multumesc.
Sentinta poate fi legalizata dupa expirarea termenului caii de atac , calculand cele 30 de zile de la comunicare conform disp. art.art.1pct.2 din art.181 din n.cod.de proc.civ.
Dupa expirarea termenului de 30 zile, sentinta devine definitiva, iar permisul de conducere trebuie sa-l predati in termen de 15 zile de la data ramanerii definitive.
Pentru legalizarea sentintei aveti nevoie de:
-cerere adresata presedintelui instantei,
-taxa de timbru de 5.00 lei,
-sentinta a carei legalizare se solicita.
Potrivit art 118 (4) din OUG 195/2002 permisul se preda in termen de 15 zile de la data pronunţării hotărârii judecătoreşti si nu de la data ramanerii definitive.

[Mesaj editat - Dacă doriți explicații în privința mesajului șters, vă rog să respectați regulamentul și să îmi trimiteți un mesaj privat. Mulțumesc!]
Gabriela Pintea, Consilier juridic