Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Buletin cu Pasaport
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Buletin cu Pasaport

Salut,

Doresc daca se poate sa fiu lamurit cu primvire la o situatie care ma priveste si anume.. anum acesta in decembrie imi expira buletinul care este unul provizoriu pentru ca nu sunt propietar in acte unde locuiesc, desi locuiesc aici de 25 de ani si am avut buletin normal pe 10 ani.

Doresc sa stiu daca legal este posibil sa imi fac buletin normal pe 5 ani cu Pasaportul si cu certificatul de nastere ?

Multumesc !
Nu exista carte de identitate cu termen de 5 ani si nu puteti sa va faceti CI pe baza pasaportului. Va trebuie consimtamantul altui proprietar de imobil daca acesta unde stati nu mai vrea (sau nu mai sunteti si dvs. proprietar).