avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 758 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Impartire imobil, datorii. Parinti si frati
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Impartire imobil, datorii. Parinti si frati

Familie formata din 2 frati si 2parinti.
Imobil : 1 apartment

Fratele meu are o datorie catre mine N€ care nu mi.o poate achita.
As dori atat eu cat si parintii mei sa stim ce cale legala ar fi ca dreptul fratelui datornic asupra apartamentului sa fie ridicat in totalitate , irevocabil. Datoria reprezentand defapt plata partii sale.
Totul se intampla cu consimtamantul tuturor partilor.
Am nevoie de un evaluator al imobilului?..
Cum sa procedez corect...sau ce optiuni as avea?

Va multumesc anticipat
(sper ca am postat unde trebuie)
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 13:16, 17 Decembrie 2014
Nu va puteți înțelege asupra moștenirii părinților cât sunt în viata.
Semnați cu fratele contract de împrumut cu scadenta peste câțiva ani, prelungiți în timp data scadentei și când va fi cazul de moștenit veți face partaj cu fratele și va declara ca i-ați dat suta -respectiva suma de bani ce v-o datorează. Dvs ii dati chitanță descarcatoare pt imprumut

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Donatie Manoliu Eugen Manoliu Eugen Buna ziua pe scurt va prezint problema:-un frate de al meu a primit donatie din partea parintilor o locuinta la tara si terenul aferent,dupa o perioada acel ... (vezi toată discuția)
Mostenire gheorghemonica80 gheorghemonica80 buna, parintii mei vor sa ne lase apartamentul lor cand ei nu vor mai fi, jumate-jumate, mie si fratelui meu. problema este urmatoarea: fratele meu vrea sa ... (vezi toată discuția)