avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 528 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenire

buna,
parintii mei vor sa ne lase apartamentul lor cand ei nu vor mai fi, jumate-jumate, mie si fratelui meu.
problema este urmatoarea: fratele meu vrea sa isi ia apartament in rate
iar mie sa imi ramana acesta in care stam acum.
ai mei inca traiesc si ma preseaza de acum sa ii dau banii jumatate fratelui meu.
cum procedez , practic eu dau banii pe ceva ce nu am, nu detin, in ideea ca in viitor...imi va apartine, sau nu.
ce trebuie sa fac?? ce trec in op-ul de la banca??
multumesc

Buna ziua,
Pai ii dati banii dar nu aveti ce trece in OP.
La decesul parintilor, teoretic, fratele ar trebui sa declare ca renunta la mostenire dar .... cine stie ce va face?
Parintii pot sa va doneze acel imobil si dumneavoatra sa donati aci bai fratelui.
Intocmiti actele la notar.
Nu exista alta cale legala si sigura.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna ziua,

Daca intocmiti un contract de vanzare-cumparare/donatie acesta poate fi anulat de fratele dumneavoastra, fiindca incalca dreptul lui de rezerva succesorala. La mostenire nu se poate renunta decat ulterior decesului.

Eu m-am gandit in felul urmator:
1. un contract de donatie incheiat intre parintii dumneavoastra, pe de-o parte, si dvs. si fratele dumneavoastra, pe de alta parte,
2. un contract de vanzare-cumparare intre dumneavoastra si frate.

Actele sa fie efectuate si semnate concomitent la notar.

O zi buna,
Av. Jasmine Oancea
Ultima modificare: Joi, 25 Iulie 2019
Cabinet de Avocat - Oancea Jasmine, Avocat
~ Conținut șters la cerere ~
Cabinet de Avocat - Oancea Jasmine a scris:

Daca intocmiti un contract de vanzare-cumparare/donatie acesta poate fi anulat de fratele dumneavoastra, fiindca incalca dreptul lui de rezerva succesorala.


În opinia mea, nu se poate obține anularea contractului într-o astfel de situație, ci doar obligarea la plata valorii rezervei succesorale.
Da, sunt doua variante, anulare daca vorbim de simulatie sau pret fictiv, derizoriu si plata rezervei succesorale in situatia in care se depaseste rezerva. Efectul ar fi ca oricum se vor plati/restitui niste bani.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Bună ziua!dacă în contractul de donatie este precizat doar ... DeeRox DeeRox Bună ziua!Dacă în contractul de donatie este precizat doar -ART 1088 cod civil ,privind intinderea masei sucesorale a mostenitorilor)înseamnă că donatia ... (vezi toată discuția)
Donatie cu sarcini annaon annaon Buna ziua. parintii mei mi-au facut am o donatie cu sarcini la notar (clauza de intretinere) pentru jumatate din imobilul si din terenul aferent ... (vezi toată discuția)
Succesiune PG67 PG67 Speta: Unul dintre parinti decedat in urma cu 23 de ani! Dezbatut succesiunea intre parintele mostenitor si frati (2) Unul dintre frati a renuntat la partea ... (vezi toată discuția)