Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună ziua!Dacă în contractul de donatie este ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună ziua!Dacă în contractul de donatie este precizat doar ...

Bună ziua!Dacă în contractul de donatie este precizat doar -ART 1088 cod civil ,privind intinderea masei sucesorale a mostenitorilor)înseamnă că donatia respectivă este făcută fără scutire de raport?Doar acest lucru este precizat în rest nimic.
Mulțumesc!
DeeRox, utilizator
Art. 1088 se refera la intinderea rezervei succesorale:

"Rezerva succesorală a fiecărui moştenitor rezervatar este de jumătate din cota succesorală care, în absenţa liberalităţilor sau dezmoştenirilor, i s-ar fi cuvenit ca moştenitor legal."

Nu are legatura cu donatia.
Pentru ca donatia sa fie scutita de raport este obligatoriu ca in actul de donatie sa fie mentionat in mod expres acest lucru.

Nu. Înseamnă că dacă donatorul are moștenitori rezervatari (părinți, soț, descendenți) si dacă donația este excesiva, aceștia pot solicita reductiunea.
Scutirea de raport se menționează în mod expres.
Bună ziua!Mulțumesc frumos ambelor răspunsuri. În 2014 am primit donatie teren agricol de la părinți eu cu fratele.
Nu am consultat niciodată detaliile acestui contract de donatie cu un notar.Am crezut că dacă în contract este precizat acest ART 1088 donatia este făcută fără scutire de raport.Donatia este simplă fără clauze sau alte lucruri.
Să înțeleg că atunci când am să dezbat sucesiunea cu fratele aceasta nu mai intră la masa succesorală .
Fratele a primit teren mai mult în jur de 1 ha și 15 ari în plus.(nu trebuia în mod egal aceași suprafață).?
Acum părinții vor să facă cu fratele cv pe această donatie.(fratele donează părinților iar părinții vând fratelui.
Pot avea probleme cu art 1088(cod civil)dacă părinții fac contract vânzare cumparare ,cu fratele iar eu rămân cu donatia?
Mulțumesc!
Bună seara!Dacă renunț la mostenire pentru păstrarea donatiei mai pot avea probleme cu mostenitorii rezervatori în baza acestui art 1088? Este vorba despre un frate și cam cât se reduce din donatie ?
Mulțumesc pentru răspuns!

raluk0207 a scris:

Nu. Înseamnă că dacă donatorul are moștenitori rezervatari (părinți, soț, descendenți) si dacă donația este excesiva, aceștia pot solicita reductiunea.
Scutirea de raport se menționează în mod expres.

DeeRox, utilizator
Rezerva succesorala este jumătate din cota legala.
Și da, donația se poate reduce dacă este excesiva și încalcă rezerva fratelui.