avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 303 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună ziua!Dacă în contractul de donatie este ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună ziua!Dacă în contractul de donatie este precizat doar ...

Bună ziua!Dacă în contractul de donatie este precizat doar -ART 1088 cod civil ,privind intinderea masei sucesorale a mostenitorilor)înseamnă că donatia respectivă este făcută fără scutire de raport?Doar acest lucru este precizat în rest nimic.
Mulțumesc!
Ultima modificare: Sâmbătă, 17 Septembrie 2022
DeeRox, utilizator
Cel mai recent răspuns: DeeRox , utilizator 16:26, 31 Decembrie 2022
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Art. 1088 se refera la intinderea rezervei succesorale:


"Rezerva succesorală a fiecărui moştenitor rezervatar este de jumătate din cota succesorală care, în absenţa liberalităţilor sau dezmoştenirilor, i s-ar fi cuvenit ca moştenitor legal."

Nu are legatura cu donatia.
Pentru ca donatia sa fie scutita de raport este obligatoriu ca in actul de donatie sa fie mentionat in mod expres acest lucru.

1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu. Înseamnă că dacă donatorul are moștenitori rezervatari (părinți, soț, descendenți) si dacă donația este excesiva, aceștia pot solicita reductiunea.
Scutirea de raport se menționează în mod expres.
Bună ziua!Mulțumesc frumos ambelor răspunsuri. În 2014 am primit donatie teren agricol de la părinți eu cu fratele.
Nu am consultat niciodată detaliile acestui contract de donatie cu un notar.Am crezut că dacă în contract este precizat acest ART 1088 donatia este făcută fără scutire de raport.Donatia este simplă fără clauze sau alte lucruri.
Să înțeleg că atunci când am să dezbat sucesiunea cu fratele aceasta nu mai intră la masa succesorală .
Fratele a primit teren mai mult în jur de 1 ha și 15 ari în plus.(nu trebuia în mod egal aceași suprafață).?
Acum părinții vor să facă cu fratele cv pe această donatie.(fratele donează părinților iar părinții vând fratelui.
Pot avea probleme cu art 1088(cod civil)dacă părinții fac contract vânzare cumparare ,cu fratele iar eu rămân cu donatia?
Mulțumesc!
Bună seara!Dacă renunț la mostenire pentru păstrarea donatiei mai pot avea probleme cu mostenitorii rezervatori în baza acestui art 1088? Este vorba despre un frate și cam cât se reduce din donatie ?
Mulțumesc pentru răspuns!

raluk0207 a scris:

Nu. Înseamnă că dacă donatorul are moștenitori rezervatari (părinți, soț, descendenți) si dacă donația este excesiva, aceștia pot solicita reductiunea.
Scutirea de raport se menționează în mod expres.

Ultima modificare: Duminică, 9 Octombrie 2022
DeeRox, utilizator
Rezerva succesorala este jumătate din cota legala.
Și da, donația se poate reduce dacă este excesiva și încalcă rezerva fratelui.

Alte discuții în legătură

Donatie Mihai488 Mihai488 Am in proprietate un apartament si ma gandesc sa il trec pe numele fiului, unic copil, pt a evita complicatii viitoare. In sensul ca o eventuala viitoare sotie ... (vezi toată discuția)
Mostenitori rezervatari tomi_mithos tomi_mithos suntem trei surori,doua din casnicie legitima iar a treia din alta,nelegitima (sora vitrega),mostenirea ramasa din partea tatalui este un apartament si un loc ... (vezi toată discuția)
Bună ziua, strabunica mea mi-a dat apartamentul prin donatie ... Andreeaseceleanu06 Andreeaseceleanu06 Bună ziua, Strabunica mea mi-a dat apartamentul prin donatie cu uzufruct viager lipsit de sarcini și obligații, aceasta are 3 copii ei pot ataca acest act? (vezi toată discuția)