Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună ziua!Dacă în contractul de donatie este ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună ziua!Dacă în contractul de donatie este precizat doar ...

Bună ziua!Dacă în contractul de donatie este precizat doar -ART 1088 cod civil ,privind intinderea masei sucesorale a mostenitorilor)înseamnă că donatia respectivă este făcută fără scutire de raport?Doar acest lucru este precizat în rest nimic.
Mulțumesc!
DeeRox, utilizator
Cu 1/4.
Bună ziua! 1/4 (25%).
Conform codului penal,
(5) Dacă donatorul este un succesibil obligat la raport,iar partea supusă reductiunii reprezintă mai puțin de jumătate din valoarea bunului donat,donatorul rezervator poate păstra bunul,iar reductiunea necesară intregirii rezervei celorlalți moștenitori rezervatori se va face prin luarea mai puțin sau prin echivalent bănesc.
Donatia mea poate rămâne intactă. (dacă greșesc vă rog să mă corectați).
raluk0207 a scris:

Cu 1/4.

DeeRox, utilizator
Ce treaba are codul penal cu donația?
Dați exact sursa, ca ați scris alte bălării
Codul Civil este sursa.
1/4 repr 25%
(5) Dacă donatorul este un succesibil obligat la raport,iar partea supusă reductiunii reprezintă mai puțin de jumătate din valoarea bunului donat,donatorul rezervator poate păstra bunul,iar reductiunea necesară intregirii rezervei celorlalți moștenitori rezervatari se va face prin luarea mai puțin sau prin echivalent bănesc.
Donația o să mi rămână întreagă(posibil să dau ceva bani ).

Scuze pentru bălării(codul penal) .

raluk0207 a scris:

Ce treaba are codul penal cu donația?
Dați exact sursa, ca ați scris alte bălării

DeeRox, utilizator