avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1741 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună ziua!Dacă în contractul de donatie este ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună ziua!Dacă în contractul de donatie este precizat doar ...

Bună ziua!Dacă în contractul de donatie este precizat doar -ART 1088 cod civil ,privind intinderea masei sucesorale a mostenitorilor)înseamnă că donatia respectivă este făcută fără scutire de raport?Doar acest lucru este precizat în rest nimic.
Mulțumesc!
Ultima modificare: Sâmbătă, 17 Septembrie 2022
DeeRox, utilizator
Cel mai recent răspuns: DeeRox , utilizator 16:26, 31 Decembrie 2022
Cu 1/4.
Bună ziua! 1/4 (25%).
Conform codului penal,
(5) Dacă donatorul este un succesibil obligat la raport,iar partea supusă reductiunii reprezintă mai puțin de jumătate din valoarea bunului donat,donatorul rezervator poate păstra bunul,iar reductiunea necesară intregirii rezervei celorlalți moștenitori rezervatori se va face prin luarea mai puțin sau prin echivalent bănesc.
Donatia mea poate rămâne intactă. (dacă greșesc vă rog să mă corectați).
raluk0207 a scris:

Cu 1/4.

Ultima modificare: Vineri, 30 Decembrie 2022
DeeRox, utilizator
Ce treaba are codul penal cu donația?
Dați exact sursa, ca ați scris alte bălării
Codul Civil este sursa.
1/4 repr 25%
(5) Dacă donatorul este un succesibil obligat la raport,iar partea supusă reductiunii reprezintă mai puțin de jumătate din valoarea bunului donat,donatorul rezervator poate păstra bunul,iar reductiunea necesară intregirii rezervei celorlalți moștenitori rezervatari se va face prin luarea mai puțin sau prin echivalent bănesc.
Donația o să mi rămână întreagă(posibil să dau ceva bani ).

Scuze pentru bălării(codul penal) .

raluk0207 a scris:

Ce treaba are codul penal cu donația?
Dați exact sursa, ca ați scris alte bălării

Ultima modificare: Sâmbătă, 31 Decembrie 2022
DeeRox, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Donatie Mihai488 Mihai488 Am in proprietate un apartament si ma gandesc sa il trec pe numele fiului, unic copil, pt a evita complicatii viitoare. In sensul ca o eventuala viitoare sotie ... (vezi toată discuția)
Mostenitori rezervatari tomi_mithos tomi_mithos suntem trei surori,doua din casnicie legitima iar a treia din alta,nelegitima (sora vitrega),mostenirea ramasa din partea tatalui este un apartament si un loc ... (vezi toată discuția)
Bună ziua, strabunica mea mi-a dat apartamentul prin donatie ... Andreeaseceleanu06 Andreeaseceleanu06 Bună ziua, Strabunica mea mi-a dat apartamentul prin donatie cu uzufruct viager lipsit de sarcini și obligații, aceasta are 3 copii ei pot ataca acest act? (vezi toată discuția)