avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 694 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... insolventa trasfrontaliera
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

insolventa trasfrontaliera

Un creditor roman poate deschide in Romania procedura unei societati cu sediul principal in alta tara care are si un sediu secundar in Romania?
Conform legii 637/2002 art urm:
Atribuţiile stabilite de prezenta lege, referitoare la recunoaşterea procedurilor străine şi cooperarea cu instanţele străine, sunt de competenţa
tribunalului, prin judecătorul-sindic, precum şi a reprezentantului român, după cum urmează:
A. tribunalul în circumscripţia căruia se află sediul debitorului. În sensul prezentei legi, se consideră că persoana juridică străină are sediul în
România şi în cazul în care are pe teritoriul ţării o sucursală, agenţie, reprezentanţă sau orice altă entitate fără personalitate juridică. În cazul în care
debitorul are mai multe sedii în România, competenţa revine oricăruia dintre tribunalele în circumscripţia cărora se află sediile respective;

Alte discuții în legătură

Interpretarea art.781(2) ncpc themis themis Art.781(2) NCPC dispune: [i](2) In cazul popririi pe conturile unei persoane fizice sau juridice, competenta apartine executorului judecatoresc al carui ... (vezi toată discuția)
Firma straina isi poate deschide in romania.... luizacsinte luizacsinte Am si eu o nelamurire: O firma straina isi poate deschide in Romania Filiala, Sucursala sau Reprezentanta cu activitate de productie? Ce anume si care este ... (vezi toată discuția)
Infiintare punct de lucru sau sucursala de catre o persoana juridica straina FLORIN-MADALIN CONSTANTIN FLORIN-MADALIN CONSTANTIN Buna ziua! Va rog respector sa ma ajutati si pe mine cu un raspuns la urmatoarea intrebare si eu o intrebare: Daca o persoana juridica straina ... (vezi toată discuția)