avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 523 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Custodia la tata
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Custodia la tata

buna tuturor...fratele meu are o minunatzie de fetitza in varsta de 5 ani...acuma 2 saptamani am fost in vizita la fata in romania...ce am vazut acolo am ramas socatzi, fuma in camera cu fata 2 adulti (fosta are un nou concubin, alcoolic dupa spusele vecinilor, cu care este insarcinata in 7 luni) au doar o camera unde dorm acolo si fumeaza. oameni necunoscutzi ne-au abordat pe strada zicandu-ne sa luam fata ca nu este ingrijita deloc de catre mama, nu este spalata nu este hranita, este batuta, injurata, chiar a fost si arsa la soba de concubin, este muscata de mama, batuta pana face pipi pe ea. la auzirea acestora fratele meu a luat fata a inchiriat un app in ro renuntzand si el si eu la tot ce avem aici in germania. oare poate fratele meu sa obtzina custodia daca avem martori care spun aceste lucruri in instanta?? precizez ca fata este traumatizata...are niste semne de la arsura dar este doar o cicatrice...mititica ne-a zis ca a fost arsa de acutalul concubin mamei alte urme vizibile nu prezinta copilul...doar ca era flamanda si nespalata de mult timp...asta am vazut cu ochii mei...fratele meu nu are un job in romania...va rog sa imi dati sfaturi suntem intr-o situatzie extrema si credetzi-ma ca nu am cum sa descriu totul aici :((
In primul rand, care este statul juridic al copilului: este incredintat mamei, autoritatea parinteasca este exercitata in comun, domiciliul copilei e la mama, sau nu exista nici o hotarare judecatoreasca in ceea ce priveste copilul?
Anuntati Protectia Copilului.
~ Conținut șters la cerere ~
mama a crescut copilul in conditii inumane de la un an jumate...este momentan custodie comuna...fratele a aflat acuma in ce conditii traieste fata ...cu toate ca a fost sa vada fata si a platit luna de luna 200 de euro pt fetitza(fara hotarare judecatoreasca prin care sa se stabileasca pensia alimentara) nu si-a dat seama si nici nu a fost abordat de lume pe strada cum sa intamplat acuma
poate sa fie vorba de rapire minori?? doar asa cum este ea mama asa este si el tata...vrea sa salveze fata dintr-un infern in care propria mama il creeaza :((
deci, ca sa inteleg, nu exista nici o hotarare judecatoreasca in ceea priveste copila?

Alte discuții în legătură

Custodie unica solomonalexa solomonalexa Buna ziua, Am intentat proces la sfatul avocatului prin care solicit custodie unica pentru fetita mea de 3 ani si 3 luni. motivele mele sunt ca tatal ei ... (vezi toată discuția)
Divort cu minor si relatii la dgaspc dannyell1977 dannyell1977 buna ziua.sunt in proces de divort si avem impreuna un copil in varsta de 6 ani.ea a intentat ordonanta presedentiala si a obtinut domiciliul la ea,aceasta ... (vezi toată discuția)
Ajutati o mama vaduva si fara copil sa si vada macar nepoata!!!! ladylara31 ladylara31 problema este deosebita si din pacate si arzatoare.deci daca parintii au divortat,minora (sub 10 ani)a fost incredintata mamei desi....ma rog,si tatal ... (vezi toată discuția)