Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divort cu minor si relatii la dgaspc
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divort cu minor si relatii la dgaspc

buna ziua.sunt in proces de divort si avem impreuna un copil in varsta de 6 ani.ea a intentat ordonanta presedentiala si a obtinut domiciliul la ea,aceasta inchiriind un apartament cu doua camere in imediata apropiere a domiciliului meu,proprietate personala..inca de la inceput aceasta a facut orice sa impiedice legaturile mele cu fetita,legaturi obligatorii prin lege si desigur prin hotararea de la ordonanta,motivand mereu ca nu a auzit apelul sau nu a vazut mesajul de la mine,dar nerevenind cu apel sau mesaj dupa ce le-a vazut,desigur.am fost la consiliere psihologica la dgaspc sector 4 iar doamna psiholog,desi fetita a insistat ca vrea sa stea la mine "de tot" ,(inclusiv in fata vecinilor cat si a prietenilor la care am mers in vizita pentru a se juca fetita cu copii lor,)a specificat in raspunsul catre tribunal ca fetita vrea in mod egal sa locuiasca si la unul si la celalalt.in luna decembrie 2019 fosta sotie si-a facut mutatie la sanmihaiul roman din timisoara,la concubinul ei,cu care avea relatie inca inainte de a intenta divort,fara ca eu sa stiu.a adus instiintare la tribunal abea in data de 13 ianuarie 2020 pe mine instiintandu-ma exact in ziua in care eu trebuia sa iau fata la vizita,27 decembrie 2019.la ultimele 3 vizite fetita s-a plans la mine cat si la fetita in varsta de 7 ani a actualei mele iubite,ca mama ei o bate de fiecare data cand plange ca vrea la mine cat si din alte motive.din discutii cu fosta sotie a actualului concubin al fostei sotii cat si din poze trimise de aceasta mie,reiese ca in casa in care locuieste fosta sotie cu fetita mea sunt conditii incompatibile cu cresterea copiilor,concubinul ei avand si el doi copii minori.totodata personajele din acea casa sunt mari consumatoare de alcool,unii din ei,respectiv mama concubinului consumand alcool pana la betii crunte care de multe ori se lasa cu efectuarea nevoilor fiziologice in pat(detin poza) iar concubinul face scandaluri atat cu fratele cat si cu tatal lui,care de foarte multe ori se lasa cu violente fizice...deasemenea detin poza de pe facebook unde acesta se lauda cu "noua achizitie" aceasta fiind o taietura mare de cutit,taietura dintr-o bataie cu fratele sau.deasemenea fosta sotie a spus ca a fost batuta crunt de acest barbat avand fetita lor in brate,acestuia nepasandu-i de acest lucru.am reusit sa iau de curand legatura cu fata mea prin apel video pe whatsup si am observat ca fetita este imbracata cu o bluza rupta pe ea..am fost instiintat si ca poarta casei acestora este in permanenta deschisa,fapt care ma duce cu gandul la faptul ca,copii pot iesi oricand in strada,drum cu trafic auto permanent.pentru toate acestea am sesizat dgaspc timis,domniile lor spunandu-mi ca fetita locuieste in conditii bune si mama nu-i face nimic fetitei.fosta sotie a concubinului mi-a spus ca mama lui are o prietena foarte buna care lucreaza la dgaspc timis si cand vine cineva in vizita de la ei,mama lui este anuntata,acestia ,desigur,aranjand si facand curat in casa pentru a fi totul ok.intrebarea mea este,ce anume sa mai fac ca sa scot la suprafata aceste "aranjamente" si conditiile in care fata mea traieste deasemenea pericolul la care ea este expusa.nu stiu unde si la cine sa mai apelez.va rog,daca se poate,sa ma ajutati si pe mine caci vreau sa-mi scot fetita deja afectata de divort,din acel pericol iminent.divortul este inca pe rol.doamna judecator a vrut sa dea in pronuntare dar a amanat pentru ca fosta sotie a adus actul de mutatie si a trebuit sa trimita la dgaspc timis pentru ancheta sociala....dar imi este teama ca vor spune ca fetita poate creste acolo fiindca ar fi conditii bune,deoarece aceia au relatii la ei :( ....stima
Este cale lunga pana sa rezolvati ceva...
Faptul ca vrea sa se mute departe va strica foarte tare socotelile.
Este insa pacat daca minorul vrea sa stea in mod egal cu ambii parinti deoarece ar fi ca si cum nu ati fi divortati sub aspectul felului in care ar simti efectele divortului copilul.
multumesc frumos.totusi ceva se poate face.copilul meu sufera,traieste intr-un mediu cu care nu este obisnuit(inchisa in casa-curte,fara parcuri cu leagane cum a fost obisnuita,fara iesire la plimbare in parcuri mari sau supermarket-uri,etc etc) iar mama ei o bate "la liber" si nimeni nu poate face nimic....mi-e greu sa cred ca nu se poate face nimic in privinta aceasta.dgaspc timis trebuie sa poata fi atacat printr-o alta institutie ca sa faca ce este obligata prin lege sa faca,nu?asta vreau eu sa aflu...cum pot combate "manariile" din aceasta institutie pentru a-mi scoate copilul din acele conditii si cu atat mai mult din acel pericol iminent.... .chiar asa nepasatori sa fie acesti oameni din aceste institutii?stima
Toate aceste aspecte le discutați cu un av angajat ,E greu ca cineva sa va raspunda la postari lungi în care menționați și lucruri mai puțin relevante .În general regula este "custodie "comună și domiciliul la mama.In cadrul unei consultații analizați pe toate părțile sansele ,vi se explica ce se poate si ce nu se poate,pe un forum e mai greu.Personal cand vad o intrebare mai lunga de câteva rânduri nu am răbdare să o citesc ,prefer sa raspund clar și la obiect .Succes.
am inteles.multumesc frumos