Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... incredintare minor
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

incredintare minor

Am mai multe nelamuriri:
Sotul meu a fost casatorit anterior, in urma divortului a cedat copilul minor pentru crestere si educare mamei, deoarece a tinut cont ca copilul are nevoie sa stea langa mama, mentionez ca fetita are varsta de 2,5 ani.In hotararea judecatoreasca de divort nu s-a specificat exact programul de vizitare al fetitei ci s-a spus clar ca acesta sa fie stabilit de parinti de comun acord.
Toate bune pana aici, dar mama fetitei are acum o relatie si a plecat din localitatea de unde a declarat ca va locui cu fetita; prima intrebare:
- poate pleca mama cu copilul minor in alta localitate fara incuviintarea si acordul tatalui?
- nu cunoastem conditiile de trai acolo unde a dus-o, mentionez ca mama copilului nu are nici un venit;
- persoana cu care traieste este o persoana consumatoare de bauturi alcoolice, cauza care a dus si la suspendarea permisului de condurere a acestuia, dupa cate stim noi se afla in proces, nu este o persoana demna de incredere;
- stim de la mama ca se afla in alta localitate cu minora dar nu stim exact unde;
- urmeaza weekendul tatalui cu minora iar mama nu vrea sa aduca fetita, ne-a solicitat bani sa aduca fata;
- sotul meu vrea sa i-a fetita inapoi; mai sunt si alte aspecte legate de modul in care are grija de fetita, in cateva randuri fetita a venit la noi cu vanatai si o data cu arsuri pe piciorus, mama ne-a spus ca s-a ars de calorifer, asta din punctul nostru de vedere este neglijenta din partea ei;
- putem cere si o evaluare psihologica a mamei?

Va multumesc , anticipat!
Victorita
Trebuie deschis proces.Ii trebuie program de vizitare.
Problema este ca judecata se va desfasura unde este mama minorei.

avocat Claudiu Lascoschi
Pai cum sa se desfasoare acolo ca ea are domiciliu in localitatea de nastere si s-a dus in alta localitate la concubin unde nu are acte.
Noi am vrea sa luam fetita de la ea din mai multe considerente.
mai vreau sa va intreb ceva- fratele, parintii sotului meu pot fi martori in proces?
instanta competenta este judecatoria in a carei raza teritoriala are domiciliul parata.
martori nu pot fi rudele si afinii pana la gr. al III-le a inclusiv.
Va multumesc frumos!
Poate pleca mama cu minora in alta localiatte fara acordul tatalui???
Conform Art. 18 alin 2 din legea 272/2004 specifica clar acolo ca nu poate, ce putem face?
sunt mame care pleaca pur si simplu in tari aferente UE si cica e absolut legal
asa ca schimbarea domiciliului in alta localitate nu cred ca ar fi o problema
va dati seama ca o mama ar putea fi nevoita sa isi mute domiciliul intr'o alta localitate , datorita serviciului. ce sa faca in cazul asta?
sa isi piarda serviciul pentru a respecta programul de vizita?
in hotararea de divort banuiesc ca scrie luarea minorului de la domiciliul mamei, si nu luarea minorului de la adresa..... localitate...str..
in ceea ce priveste semnele de pe corpul micutei, trebuie sa va adresati centrului pentru protectia minorului si ...daca aveti dreptate ca micuta este in vreun fel maltratata, puteti cere custodia copilului