Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Am nevoie de ajutor si nu stiu in cine sa mai am ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Am nevoie de ajutor si nu stiu in cine sa mai am incredere - nu-mi pot vizita copilul

Buna ziua dragii mei.Inainte de toate am si eu o intrebare...pe unii,probabil o sa-i deranjeze,pe cei care inteleg situatia si nu se simt in cauza,nu-i va deranja :Mai exista avocati care se implica pentru a-si indeplini sarcinile atat pe plan profesional dar si moral;avocati care nu "se predau" in fata celor cu care trebuie sa se "lupte" pentru cazul preluat,doar pentru ca sunt colegi de bransa?De ce are sens intrebarea aceasta?...pentru ca am avut doua avocate pe care le-am platit doar pentru ca ele sa stea langa mine si din cand in cand sa spuna ca sunt de acord cu cele spuse de avocatul fostei mele sotii,in loc sa se foloseasca de probele aduse de mine constant,sustinute si de sesizari si petitii facute de mine pentru nerespectarea drepturilor mele ca tata cat si dovezi cu inscrisuri,audio si video,care arata indiferenta fata de minora in varsta de 6 anisori,pe care fosta sotie a dus-o intr-o casa cu 3 camere unde locuiesc 11 persoane,4 dintre acestea consumand alcool zilnic si de foarte multe ori ajungandu-se la scandaluri,unele soldandu-se cu taieturi de cutit.sa nu mai specific dealtfel ca mama concubinului,la care fosta sotie locuieste cu fetita mea,apare in ipostaze atat scarboase cat si inacceptabile pentru ochisorii unui minor.fetita mea a fost incredintata mamei si locuieste in conditii improprii,iar eu nu pot face nimic deoarece,mama concubinului,are cunostinte in institutia DGASPC SANMIHAIUL ROMAN,acestia ignorand sesizarile mele,la mare parte din ele nici macar nu am primit raspuns,privind situatia fetitei,care,din ce am vazut intr-o poza trimisa de mama ei,mananca cu mainile murdare :( .deasemenea,doresc sa specific ca am facut sesizari in mai toate institutiile cunoscute mie,care au legatura cu minori si situatia lor,acestea spunandu-mi sec,ca ele nu pot face nimic.....aici am si eu o intrebare: pentru ce mai sunt acestea acolo,daca nu pot interveni,cu toate dovezile aduse de mine...??inca nu am primit rezultatul pronuntarii parchetului dar fosta sotie a primit de la avocatul ei foto cu parte din rezultat,unde specifica domiciliul fetitei la mama,plata pensiei alimentare dar...programul de vizita nu tine cont de distanta de 600 km(dus) pe care eu trebuie sa-i fac pentru a lua fetita si imi da un program de vizita in care eu trebuie sa iau fetita la ora 18:00 in prima si a 3a saptamana,ziua de vineri si sa o duc duminica la ora 20:00,1 saptamana in vacanta de iarna si primavara si o luna in vacanta de vara.acum,omeneste vorbind,cum as putea respecta eu acest program,daca facem o socoteala atat la timp cat si la cheltuieli?si toate acestea pentru ca ultima avocata nu a depus programul propus de mine si mi-a zis sa las sa faca judecatoarea programul ca va fi mai bine...fetita nu a mai fost la mine din 8 decembrie 2019 si atunci cand rar reusesc s-o prind la telefon sa vorbesc cu ea,pentru ca mama ei imi fenteaza programul de legaturi cu minora,scuzandu-se ca nu a auzit apelul sau sms-ul,(practic nepermitandu-mi dreptul la legaturi cu minora)fetita este total dezamagita si imi spune "tati,tu nu o sa mai vii sa ma iei la tine niciodata,nu?"....si nu stiu cum sa-i explic de ce nu am ajuns la ea in tot acest timp....in decembrie m-a incurcat mama ei,pentru ca si-a facut flotant la SANMIHAIUL ROMAN,aceasta anuntandu-ma exact in ziua in care eu trebuia sa iau fetita la mine(tribunalul fiind anuntat prin inscris de acest lucru abea pe data de 13 ianuarie cand am avut urmatoarea infatisare)apoi a aparut acest virus care mi-a inchis din nou,orice cale.Ce caut?Un avocat care sa se implice ca si om,in primul rand,in acest proces,care tine cont de faptul ca acest copil va fi "lovit" crunt de ceea ce se intampla in acea casa,de faptul ca acest copil are potential si la sat nu va deveni niciodata CINEVA,pentru ca stim foarte bine cum este sistemul de invatamant in zonele rurale,care tine cont de faptul ca acest copil nu este ingrijit corespunzator,care tine cont de viitorul acestui copil,pentru ca,eu unul,nu vreau sa imi vad copilul traind la sat si devenind victima unui betivan care o munceste ca pe un sclav si o bate cand vine de la munca.Apelez la dvs ca TATA in primul rand si ca un simplu OM,care nu vrea decat tot ce este mai bun pentru copilul lui,cu atat mai mult ca acest copil nu este unul oarecare si isi doreste enorm sa locuiasca aici unde s-a nascut si crescut pana la aceasta frumoasa varsta.acum sta inchisa la curte,cu 2 copii care vorbesc urat(respectiv o fetita de 7 ani si un baiat de 9 ani)si se comporta cum vad la tatal lor...deasemenea detin video in care copii lui se plang de faptul ca sunt batuti de tatal lor ca nu-si fac patul sau ca nu spala vasele,la varsta lor...am vorbit chiar ieri cu fetita mea si a spus ceva care mi-a rupt sufletul in mii de bucatele (mama ei e permanent langa ea cand vorbeste cu mine,desi fetita stie sa tina telefonul si chiar sa umble bine pe el) ...a spus,citez : "mami,atat imi vine sa iau telefonul in brate....si pe tati sa-l iau in brate.... " Va intreb omeneste:Mai exista omenie in tara asta ?....am ales sa descriu mai amanuntit dar nu si total,situatia,pentru a fi inteles cum trebuie...sper sa fi reusit..deasemenea,vreau,categoric sa fac recurs si vreau sa fiu ajutat de,un OM,in primul rand,nu de cineva care vrea doar sa ia bani si atat....stima
dannyell1977, utilizator