Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Salariu de baza minim brut 2015
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Salariu de baza minim brut 2015

Buna ziua!

Care e procedura cu aceasta marire a salariului minim? Se face act aditional pentru fiecare salariat in parte? Sau o decizie comuna a unitatii? In Hotarare nr. 1.091 din 2014 nu se precizeaza nici o modalitate.

Multumesc!:)
Art.17 C.mun.
(5) Orice modificare a unuia dintre elementele prevazute la alin. (3) in timpul executarii contractului individual de munca impune incheierea unui act aditional la contract, intr-un termen de 20 de zile lucratoare de la data aparitiei modificarii, cu exceptia situatiilor in care o asemenea modificare este prevazuta in mod expres de lege.

Asadar, in general, trebuie sa se faca o decizie colectiva de majorare a salariului. Insa in practica, unii angajatori incheie si act aditional de majorare a salariului minim.
Tocmai pentru ca am citit si eu articolul 17 din Codul Muncii am dubii. Pana la urma cred ca mai corect ar fi sa fac o decizie. O alta intrebare ar fi cum le aduc la cunostinta salariatilor aceasta modificare? Daca faceam acte aditionale fiecare isi semna actul si implicit afla modificarea. Dar la decizia colectiva? Nu as vrea sa vada si salariile celorlati.Ce parere aveti?
Daca este decizie colectiva atunci se vad si salarile celorlati.

Prin decizie se va majora numai salarile care sunt sunt salariul minim brut pe economie, celelalte se majoreaza prin acte aditionale.
salariatii vor fii instiintati verbal de majorarea salariului sau va trebui atasat la decize o anexa unde sa semneze fiecare de luare la cunostiinta? va multumesc
Este mult mai bine daca aveti atasat la decizie o anexa unde sa semneze fiecare salariat de luarea la cunostinta.