Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Decizie Apel - Litigii de munca
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Decizie Apel - Litigii de munca

Buna ziua,
acum doi ani am pornit un proces impotriva fostului loc de munca, pentru concediere abuziva.
La tribunal am castigat, firma a facut apel, a adus niste acte la dosar depuse in ultima zi, care in ziua procesului noi nu le detineam. Judecatoarea Curtii de Apel nu a vrut sa dea amanare pentru a lua la cunostinta despre acte, si a avut loc procesul, pe care l-am pierdut ( inca nu am motivarea, procesul avand loc luni, acum 3 zile), sentinta fiind definitiva. Mai pot face ceva in privinta asta, am dreptul sa atac aceasta decizie ? Daca da, va rog sa-mi spuneti unde ar trebui sama duc si ce demersuri sunt necesare. Multumesc.
Decizia Curtii de Apel poate fi atacata numai cu contestatie in anulare si/sau revizuire, in conditiille prevazute de Codul de procedura civila (art.503 - 513).
dar avocata mea mi-a zsi ca litigiile de munca, nu pot fi contestate dupa decizia Tribunalului. Este adevarat ? Si mai ales, mai intai trebuie sa astept motivarea ca sa vad exact in baza a caror acte i-au declarat castigatori.
Este vorba despre exercitarea unei cai extraordinare de atac : contestatie in anulare si/sau revizuire.
eu sunt blond...rau. Deci in concluzie pot sa atac decizia Curtii, dar mai intai sa vad motivarea, ca sa imi pot da seama daca poate fi contestata, nu ?