Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Hotarare civila fara cale de atac
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Hotarare civila fara cale de atac

La o hotarare civila far cale de atac, pot face cotenstantie in anulare ? sau mai exact pot face ceva pentru anularea hotararii?
Multumesc mult!
Hotărârile definitive (hotararile care nu sunt supuse nici apelului si nici recursului) pot fi atacate cu contestaţie în anulare atunci când contestatorul nu a fost legal citat şi nici nu a fost prezent la termenul când a avut loc judecata.
Multumesc mult pentru răspuns dar tot nu sunt lămurită pot sa fac contestație în anulare dacă este o hotarâre fără cale de atac?Sau ce pot face in cazul acesta ?
NIMIC nu puteţi face.
Mai puteti exercita caile extrordinare de atac:contestatia in anulare(art.503-508 NCPC) sau,revizuire(art.509-513 NCPC)doar daca,sunt indeplinite conditiile limitativ prevazute ptr.exercitarea acestor cai de extraordinare de atac.
Pot sa fac cerere privind lamurirea inlaturarea dispozitiilor potrivnice din hotararile judecatoresti ?Multumesc mult!