Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... model cerere
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

model cerere

va rog sa-mi transmiteti un model cerere pentru Parchet in vederea obtinerii pensiei alimentare pentru cei 2 copii din momentul divortului -2006 si pana in prezent.
bv96rrr, utilizator
Despre ce pensie vorbiti? Aveti o hotarare in acest sens? trebuie sa aveti in vedere faptul ca exista un termen de prescriptie de 3 ani. Daca nu aveti hotarare judecătorească prin care sa fie stabilită pensia pentru cei 2 copii trebuie sa va adresati instantei de judecata.
Parchetul nu va da pensia din urma, executorul v-o da. Pe maxim 3 ani in urma, asa incat grabiti-va, cat mai repede, atat mai mult recuperati.
exista o sentinta civila din 2006,dar paratul nu a platit nimic desi era obligat sa plateasca pentru doi copii cate 55 lei/luna de fiecare.