avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 691 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Reinmatriculare autoturism in Romania
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Reinmatriculare autoturism in Romania

buna ziua,
ma intereseaza procedura si costurile aproximative ale inmatricularii unui autoturism in Romania in conditiile in care acesta a fost inmatriculat in tara pina anul in curs apoi l-am inmatriculat in Anglia din cauza legilor existente aici si anul viitor vreau sa ma intorc in tara cu aceeasi masina pe care vreau s-o inmatriculez iar in Romania pentru ca nu mai plec.daca stiti procedura si costurile implicite mi-ati fi de mare ajutor ca sa stiu de unde sa incep.va multumesc
Cel mai recent răspuns: nonuletz , utilizator 18:44, 19 Decembrie 2014
Va sfatuiesc sa mergeti la Directia de Inmatriculari auto, domnii de acolo stiu sa va lamureasca cel mai bine.
Intre timp, pot sa va enumar actele de care veti avea nevoie la inmatricularea autoturismului:
C.I.V. avand aplicata folia de secretizare;

- fisa de inmatriculare cu viza circumscriptiei financiare si a societatii de asigurare (sau copie xerox a tichetului de asigurare). Fisa de inmatriculare trebuie semnata de proprietar (si stampila in cazul persoanelor juridice);

- certificat de autenticitate (in cazul autoturismelor);

- document de proprietate (factura, contract de vanzare-cumparare) certificatul de inmatriculare si cartea de identitate a vehiculului strain;

- placile cu numerele de inmatriculare temporara straina, daca vehiculul a intrat pe roti in tara si nu a fost radiat din tara de origine. In lipsa acestora se retine o declaratie notariala cu privire la imprejurarile in care placile au fost pierdute;

- dovada de plata a taxei de inmatriculare la Directia de venituri, chitanta sau ordin de plata;

- chitanta de plata a contravalorii certificatului de inmatriculare (CEC, BCR);

- documentele de identificare a solicitantilor in original si copie xerox;

- contravaloarea placilor cu numerele de inmatriculare;

- chitanta sau declaratie vamala de import definitiv, original sau copie legalizata avand aplicat timbrul sec al notarului;

- alte acte necesare pentru clarificarea unor situatii particulare sau ce ridica suspiciuni;

- traduceri acte de provenienta straina.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cum pot obtine un certificat pentru un autoturism din anglia? marius_2012 marius_2012 buna am cumparat si eu un passat 3b cu numere de anglia de vreun an foarte ieftin si m-am apucat de il facut tuning acum la sfarsit ma costat 3600e cu totu si ... (vezi toată discuția)
Pot sa inmatriculez masina pe adresa din buletin dac am viza de flotant in alt juet? laura26_02 laura26_02 mi-am facut viza de flotant pt a ma putea casatori in localitatea in care m-am nascut, dar in care nu mai locuiesc. viza de flotant am folosit-o, dar acum nu ... (vezi toată discuția)
Inmatriculari auto si radieri eugen buleandra eugen buleandra am cumparat o masina din targ,masina fiind vanduta de un intermediar,cand am contactat adevaratul proprietar pentru a face actele masinii,acesta mi-a spus ca ... (vezi toată discuția)