Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Declarare apel. Ce pot cere?
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Declarare apel. Ce pot cere?

Am un proces pe rol.
Declar apel, pt ca nu sunt multumita cu solutia.
Ce pot cere in apel?
Pot depune noi dovezi?
Instanta de apel poate schimba solutia instantei de fond pe baza dpunerii de noi dovezi, sau daca identific dovezi de la dosar de care nu a tinut cont instanta de fond?
In ce conditii pot/trebuie sa cer rejudecarea pe fond?
Multumesc mult.
Puteți cere anularea sau schimbarea în tot sau în parte a soluției. Aveți grijă să criticați soluția instanței de fond pentru că apelul poate fi îndreptat și împotriva considerentelor, fără a afecta în vreun fel soluția. Dovezile noi le propuneți prin cererea de apel. Înscrisurile noi se anexează cererii în atâtea exemplare câte părți sunt plus unul pentru instanță.

Apelul, dacă este admis, presupune o rejudecare pe fond. Motivele de apel sunt cele de netemeinicie, nelegalitate a hotărârii instanței etc.