Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Cumul de functii in unitate scolara
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Cumul de functii in unitate scolara

Buna ziua! In scoala unde sunt angajata cu norma intreaga pe postul de psiholog, s-a vacantat temporar o jumatate de norma invatatoare, pentru care am pregatire (am absolvit liceul pedagogic). Mi-am exprimat dorinta fata de conducere sa iau aceasta jumatate de norma, dar mi s-a spus ca se va da unei foste invatatoare, aflata acum la pensie. Se stipuleaza undeva in lege cine are prioritate in astfel de cazuri?
Va multumesc!
Nu exista in legislatie un astfel de criteriu. Cel care alege si decide este angajatorul, intr-o astfel de situatie.