Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Inregistrare in scopuri TVA
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Inregistrare in scopuri TVA

Va rog, as vrea sa stiu pasii necesari pt inregistrarea in scopuri de TVA. Mentionez ca societatea nu este platitoare (acum) de TVA, dar administratorul vrea sa o faca platitoare de TVA (nu are leg cu plafonul de 35.000 eur, pur si simplu, vrea ca soc sa aiba RO). Banuiesc ca pasii sunt urmatorii (dar am nevoie de confirmare si, eventual, sfaturi):
- inregistrare la Reg Comertului si obtinere de nou certificat fiscal
- inregistrare la Administratia Fin, prin Decl 010 mentiuni
Multumesc
La Reg Comertului nu tb sa te duci - nu se obtine un nou certificat, doar la Administratia financiara depui 010 unde bifezi optiune de inregistrare in scop de TVA si de la Administratia Finantelor Publice ti se va elibera un Certificat de inregistrare in scopuri de TVA