Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Schimbare de nume in perioada de probatiune
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Schimbare de nume in perioada de probatiune

Buna ziua ,
Din motive personale si pentru ca este umilitor as dorii schimbarea numelui .
Intrebarea este , pot sa initiez acest demers daca ma aflu in perioada de probatiune ?

Daca da , am nevoie de acordul servicuiului ?
Puteti sa incercati. Oricum vi se cere cazierul judiciar. Nu scrie niciunde ca daca sunteti in probatiune nu puteti sa solicitati schimbarea numelui. Cel putin eu nu am citit niciunde asta.
Justitiarul711, utilizator
Multumesc pentru raspuns , am citit OG nr. 41/2003 nu am gasit nimic de genul acesta . Totusi este o problema care ma tot framanta de foarte mult timp si as vrea sa o rezolv .

O ultima intrebare , daca am inteles eu bine trebuie sa ma adresez Serviciului de Evidenta a Populatie de pe raza domiciliului meu ? (sectia de politie)
Nu, la Starea civila.
Evidenta persoanelor nu mai apartine de politie, formeaza impreuna cu Starea civila un serviciu care este in subordinea primariilor.