Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Infiintare pfa in sistem real
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Infiintare pfa in sistem real

Buna ziua, mi-am luat inima in dinti si doresc si eu o lamurire.Sunt pe punctul de a infiinta un PFA si nu pot sa-mi dau seama ce forma de impozitare v-a fi aplicata : norma de venit sau sistem real.Concret: in baza autorizatiei in meseria de sculer-matriter voi lucra in strainatate la un singur client caruia ii voi emite factura.Va rog mult pentru niste sfaturi, lamuriri ,opinii , etc Inca sunt in ceata dupa o vizita de informare la ANAF .Mii de multumiri anticipate pentru orice lamurire.
Orice P.F.A. are ca modalitate implicita de impunere sistemul real. Pentru anumite activitati se poate opta la norma de venit. Lista se gaseste la unitatea locala A.N.A.F., inclusiv cu ce sume trebuie platite. Sau pe internet. Dvs. de cine apartineti?
Multumesc de raspuns . Anaf Brasov .Am primit un raspuns din partea lor precum ca in cazul in care voi desfasura activitatea doar in strainatate,nu pot sa optez pentru norma de venit .Oare asa este ?Urmeaza sa-i sâcâi si astazi cu niste intrebari poate aflu cu totul altceva .Ma astept la lucrul acesta

Daca veti avea clienti din strainatate, e bine sa cititi si aici :)

[ link extern ]

Eu zic ca cei de la ANAF v-au raspuns bine.
Multumesc mult de raspuns