Forum Discuţii juridice Executare silită Cand se va publica in MO decizia CCR prin care ...
Discuție deschisă în Executare silită

Cand se va publica in MO decizia CCR prin care adjudecatarul nu este obligat la plata impozitului pe venit

Stie cineva estimativ, din practica, cam pe cand se va publica in Monitorul Oficial decizia CCR prin care adjudecatarul unei licitatii nu este obligat sa plateasca impozitul pe venitul rezultat in urma tranzactiei pentru a-si putea intabula imobilul?
Multumesc
Ce impozit pe venit?

La ce va referiti?

Practica era oricum in acest sens a neplatii...
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Cei de la cadastru refuza intabularea imobilului pe numele adjudecatarului daca acesta nu face dovada platii impozitului pe venitul rezultat in urma vanzarii unui bun (venit obtinut de debitor bineinteles). Curtea Constitutionala a decis la 11 noiembrie 2014 ca obligatia platii acestui impozit nu este obligatia adjudecatarului, insa decizia nu a fost inca publicata in Monitorul Oficial. Intrebarea mea este cam pe cand? Multumesc
In ce oras e problema?
Nu exista probleme de fel...
in Bucuresti, sectorul 5, dar stiu ca astfel de probleme au fost si la cluj de exemplu
Vedeti daca va ajuta articolul de mai jos:

[ link extern ]

www.avocatnet.ro/content/for...