Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... apartament cumparat de la parinte numai de unul din ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

apartament cumparat de la parinte numai de unul din soti...

In curand tatal meu imi va face mie si fratelului meu un contract de vanzare-cumparare pe apartamenul pe care-l detine. In prezent si eu si fratele meu suntem casatoriti. Pe contract vor aparea numai numele noastre, nu si al sotului/sotiei. In vitor, in cazul unul eventual divort, sotul/sotia poate beneficia de valoarea acestui apartament?

Multumesc
Da,intrucat orice bun dobandit, in timpul casatoriei, in baza unui contract de VANZARE-CUMPARARE devine bun comun.Pentru a evita acest lucru, tatal, trebuie sa faca un contract de donatie tinandu-se cont de reductiunea liberalitatilor in cazul in care mai sunt si alti mostenitori.
~ Conținut șters la cerere ~
Legislatia - codul civil - nu restrange aplicarea NUMAI la eventual Contract de Vanzare-Cumparare , ci la DOBANDIREA unui bun ( chiar si prin donatie/mostenire)
.

Nu stiu ce vreti sa spuneti.. ar fi util sa va uittai la pct a, chiar de dvs citat.
Nu sunt bunuri comune, ci bunuri proprii ale fiecărui soţ:
a) bunurile dobândite prin moştenire legală, legat sau donaţie
, cu excepţia cazului în care dispunătorul a prevăzut, în mod expres, că ele vor fi comune;

Deci sa va doneze dvs, in realitate asta si face, va doneaza, incheiati si actul in sensul asta.