Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Traume psihice ale copilului provocate de tata
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Traume psihice ale copilului provocate de tata

Daca un minor vrea sa-si dea in judecata tatal pentru traumele psihice la care a fost supus de acesta, care este procedura?
Pana la 18 ani, nu are capacitate procesuala de exercitiu. Va trebui ca aceasta actiune sa fie promovata si sustinuta de celalalt parinte al lui sau de Autoritatea Tutelara (in cazul in care nu exista celalalt parinte)
Ce varsta are copilul si ce s-a intamplat, cine a constatat ca a fost traumatizat de tata ?