Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Taxa de mediu
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Taxa de mediu

Buna ziua!Am cumparat cu sotia,in 2012,un autoturism pe care acum dorim sa il vindem.Fostul proprietar o cumparase in leasing,in nov.2007 fusese inmatriculata pe numele lui de pe firma de leasing.Practic,prima inmatriculare pe numele societatii fusese in 2003.Acum nu stim daca a fost sau platita vreo taxa sau urmeaza sa o plateasca cel caruia i-o vom vinde.Teoretic,ni s-a spus ca ar fi platita insa practic e mai complicat.Asadar,cum procedam pt a obtine o dovada in acest sens?Masina este pe numele sotiei,pot depune eu vreo cerere la Anaf sau trebuie sa depuna ea personal?Orice indrumare din partea dvs este binevenita.Multumesc anticipat!
Pur si simplu va prezentati la serviciul fiscal cu actele masinii si verificati daca a fost achitata taxa, in vreuna din variantele ei si daca da, daca s-a dispus restituirea la cererea vreunui fost proprietar.
Teoretic firma de leasing a achitat o astfel de taxa cu banii utilizatorului si daca nu a fost foarte mare aceasta taxa exista posibilitatea ca ea sa nu fie restituita.