Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Interpretarea modului de indexare anuala a pensiei ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Interpretarea modului de indexare anuala a pensiei conform art.102 aln.2 indice 1 din legea 263/2010

Art.102, aln.2 indice 1 din Legea 263/2010, prevede "incepand cu anul 2013 indicatorii prevazuti la aln.2 utilizati la stabilirea punctului de pensie pentru anul urmator sunt cei definitivi, cunoscuti in anul curent pentru anul calendaristic anterior comunicati de INS."
In interpretarea logico-gramaticala a textului de lege cum se face indexarea pe anul 2015?
Se ia in calcul rata inflatei si cresterea salariului mediu brut pe economie pe anul 2014 sau pe anul 2013?
Se ia in calcul rata inflatei si cresterea salariului mediu brut pe economie pe anul 2014.

Vedeti si acest articol :
Algoritmul de calcul pentru determinarea creşterii anuale a pensiilor. Aplicaţii pe situaţii reale.
[ link extern ] /