Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Eliberare copie (duplicat) certificat deces
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Eliberare copie (duplicat) certificat deces

Tatal meu a decedat in urma cu 4 zile, in alta localitate decat cea de domiciliu. Fratele meul care "se ingrijea" de el (pun ghilimele deoarece este o situatie delicata de succesiune) este in posesia cetificatului de deces. Pentru deschiderea succesiunii am nevoie de o copie sau duplicat al certificatului de deces.
Intrebarea mea este: daca ma prezint la biroul starii civile din orasul care a eliberat acest certificat (care nu este acelasi cu cel al utlimului domiciliu al tatalui meu) si dovedesc cu acte, repectiv carte de identitate si certificatul meu de nastere (fara vreun act de-al tatalui meu, pe care nu le am) pot primi acest act doveditor?

Va multumesc anticipat!
In calitate de fiu al persoanei decedate, puteti solicita eliberarea unui duplicat dupa certificatul de deces.
Eliberarea unui nou certificat de deces conduce la anularea primului document