Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Nelamuriri casa si teren
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Nelamuriri casa si teren

Buna ziua,
Sotul meu are casa facuta in gradina mamei lui chiar langa casa ei doar un metru desparte casele si socrii vor sa ii treaca 15 ari lui ar putea asa sau nu poate ?
Daca ar putea sa ne treaca 15 ari cat ar costa vanzarea- cumpararea si daca ne-ar trece noua, trebuie platit aprobarea si restul actelor si cam cat ar costa?
Va multumesc.

Editat de moderator simonette12- motiv pct.2.8 din Regulament
MARTA SIMONA PETRE, Avocat
Teoretic se poate, practic depinde si de configuratia terenului. Cei 15 ari trebuie sa asigure si iesire la drum.
Dar pentru a se ajunge la vanzare cumparare trebuie facut cadastru pe tot terenul socrilor, apoi dezmembrarea terenului in 2 loturi (cel ramas socrilor si cel de 15 ari). Trebuie sa luati legatura cu un autorizat in cadastru care va va lamuri daca , si cum, se poate imparti terenul respectiv.