Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Demisie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Demisie

Buna ziua.

In contractul pe care l-am semnat la angajare scrie ca trebuie sa stau 20 de zile lucratoare in preaviz, lucrez 6 ore pe zi de luni pana vineri si 10 ore intr-o zi de weekend, in total 40 de ore pe saptamana. Cand mi-am dat demisia mi s-a spus ca trebuie sa stau pana pe 20 ianuarie in preaviz pentru ca zilele lucratoare sunt de luni pana vineri, in conditiile in care lucrez si in weekend nu ar trebui sa se puna ca zile lucratoare? Si daca nu sunt zile lucratoare nu sunt indreptatita sa nu vin in zilele de weekend? Daca nu vin in zilele de weekend nu voi mai face cele 40 de ore pe saptamana. Din cate stiam eu in preaviz se lucreaza mai putin decat in mod normal pentru a avea timp sa-ti cauti alt loc de munca, nu se mai face asa? Pe 5 ianuarie incep munca in alta parte iar eu ar trebui sa stau aici pana pe 20 ianuarie, care sunt solutiile mele? Ce pot face din punct de vedere legal sa pot pleca pe 5 ianuarie si sa nu supar pe nimeni?

Multumesc, O zi frumoasa!
Intr-adevar, zilel lucratoare sunt de luni pana vineri.
Insa, in opinia mea, avand in vedere repartizarea timpului dvs de munca , zilele de week-end in care lucrati ar trebui sa se calculeze la perioada de preaviz.

Cand v-ati depus demisia?
Pe 23 decembrie
Cu parere de rau , nu aveti cum sa terminati preavizul in data de 05.01.2015, decat daca angajatorul renunta partial la termenul de preaviz.

In acest caz :
- fie lipsiti nemotivat din data de 05.01.2015 pana la expirarea preavizului. Situatie in care angajatorul poate decide cercetarea disciplinara a dvs. pentru absente nemotivate.

- fie solicitati un CFP in acea perioada.
Deci angajatorul poate fi de acord cu plecarea mea pe data de 5 si totul ar fi legal?
Ce inseamna CFP?
CFP - concediu fara plata

Intr-adevar, angajatorul poate fi de acord cu plecarea dvs pe data de 5.