Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Se mai depune timbru judiciar ?
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Se mai depune timbru judiciar ?

Buna ziua. As avea o rugaminte, daca ma poate ajuta cineva: O cunostinta de-a mea a facut recurs la Curtea de apel si a depus totodata si chitanta taxa timbru judiciar. Acuma a primit citatie pe care scrie ca trebuie sa depuna si Timbru judiciar in valoare de 0,3 lei. Eu stiam ca acele timbre judiciare s-au desfiintat prin OU nr. 80/2013. Gresesc ? Multumesc daca ma poate informa cineva siva doresc un An Nou fericit si plin de impliniri :)
Dacă acțiunea principală a fost pornită înainte de intrararea în vigoare a OUG nr. 80/2013 trebuie să depună și timbru. De altfel și taxa de timbru se calculează potrivit prevederilor anterioare OUG 80/2013, valabile în momentul chemării în judecată.

Art. 55
Pentru cererile si actiunile introduse pana la intrarea in vigoare a prezentei ordonante de urgenta, timbrul judiciar se aplica, respectiv taxele judiciare de timbru se stabilesc si se platesc in cuantumul prevazut de legea in vigoare la data introducerii lor.
Radu9, utilizator
Multumesc frumos dl. Radu9, toate cele bune va doresc.
Pentru dosarele care se judeca pe vechiul cod de procedura civila, se mentine obligatia de a se depune timbru judiciar.