Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Dobanda la creanta
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Dobanda la creanta

Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati cu un raspuns clar la speta de mai jos:
Imprumut bancar, nevoi personale, girat cu apartament, de la OTP, predat catre OTP Factoring, din cauza neplatii.
Intrebarea mea este:
Aceasta societate de recuperari creante are dreptul legal de a percepe dobanda pe suma care urmeaza a fi recuperat?
Din cate am auzit eu, nu are voie, deoarece nu este o institutie bancara, si mai mult, nu el a fost institutia cu care sa semnat contractul de imprumut.
In raspunsurile pe care ve-ti da, va rog sa introduceti si legea, conform raspunsului dat.
Va multumesc anticipat pentru raspunsuri.
Dvs aveti un alt creditor, insa contractul dvs il respectati asa cum l-ati semnat, datorati dobanzi si penalitati cf contractului.
Art. 1575

(1) Cesiunea de creanţă produce efecte între cedent şi cesionar, iar acesta din urmă poate pretinde tot ceea ce primeşte cedentul de la debitor, chiar dacă cesiunea nu a fost făcută opozabilă debitorului.
Art. 1576

Dacă nu s-a convenit altfel, dobânzile şi orice alte venituri aferente creanţei, devenite scadente, dar neîncasate încă de cedent, se cuvin cesionarului, cu începere de la data cesiunii.
[ link extern ]
gi-jane2, moderator