Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... legea 10
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

legea 10

Am facut o notificare pe legea 10, nici pana in prezent nu am primit un raspuns din partea primariei in legatura cu acordarea masurilor reparatorii solicitate.Pot solicita acest raspuns in instanta???
Daca aveti dovada ca ati depus o asemenea cerere urmeaza sa va adresati instantei de contencios administrativ pentru ca suntei vatamaty cu privire la un interes legitim
Binenteles.=D> Chiar ar fi indicat sa nu stati in pasivitate. Totusi, e important de stiut daca ati completat dosarul cu toate actele care sa ateste calitatea d-voastra de proprietar/mostenitor al fostul proprietar precum si actele care sa ateste situatia juridica actuala a imobilului. Nu este indicat sa plecati la drum in instanta fara sa stiti ca aveti sanse sa obtineti obligare Paratei la un raspuns si Parata, adica Primaria, in baza analizarii dosarului si a actelor depuse, sunt sanse sa va dea o Decizie de atribuire a unor masuri reparatorii prin echivalent. Nu uitati, ca tot in baza legii 10 aveti dreptul de a completa dosarul oricand pana la emiterea Dispozitiei. Prin urmare, va sugerez consultarea unui avocat si stabilirea etapelor care trebuie parcurse.