Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Contract de munca in perioada crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Contract de munca in perioada crestere copil

La multi ani!
Buna ziua,
In data de 21 Decembrie 2014 mi s-a suspendat contractul de munca pentru concediul ingrijire copil in urmatorii 2ani.
Intrebarea mea este daca ma pot angaja, incepand cu o data din luna ianuarie, la o alta firma si in ce conditii.
Va multumesc anticipat.
In Monitorul Oficial al Romaniei, partea I , nr.83/30.01.2015, a fost publicat Ordinul MMFPSPV nr. 2396 / 18.12.2014 privind aprobarea Procedurii de efectuare a plăţii restituirilor prevăzute de Legea nr. 126/2014 pentru modificarea Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 111/2010 privind concediul şi indemnizaţia lunară pentru creşterea copiilor, precum şi pentru stabilirea unor măsuri în vederea recuperării debitelor înregistrate cu titlu de indemnizaţie pentru creşterea copilului, precum şi a instrucţiunilor de aplicare a prevederilor art. II-IV din Legea nr. 126/2014 pentru modificarea Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 111/2010 privind concediul şi indemnizaţia lunară pentru creşterea copiilor, precum şi pentru stabilirea unor măsuri în vederea recuperării debitelor înregistrate cu titlu de indemnizaţie pentru creşterea copilului.

[ link extern ]
Multumesc penru raspunsul promt.
Cu tot respectul, eu tot n-am inteles daca pot avea venituri in limita a max 6 ISR in perioada in care beneficiez de indemnizatie.
In concluzie... sa-mi caut un loc de munca pentru venituri suplimentare sau nu?
Va multumesc foarte mult.
Pe perioada CCC puteti realiza venituri supuse impozitului pe venit in valoare de maxim 6 ISR (3000 lei) pe an calendaristic , fara a se suspenda plata indemnizatiei pentru CCC.

Art.16 din OUG 111/2010
(3) Prin excepţie de la prevederile alin. (2) lit. i), plata indemnizaţiei pentru creşterea copilului nu se suspendă în cazul în care persoana îndreptăţită se află în una sau mai multe dintre următoarele situaţii:
c) realizează venituri supuse impozitului, prin desfăşurarea efectivă a unei activităţi în perioada de concediu, de maximum 6 ISR într-un an calendaristic.

In speta, raspunsul este afirmativ la intrebarea dvs.
Hristos a Inviat!
Multumesc mult.Saptamana trecuta, de fapt joi, inainte de Paste, am fost la AJPIS Cluj sa le spun ce intentionez si sa mi se spuna clar: da sau nu.
In ideea in care, si dau aici exemplul d-lui Tudor Valeriu, se presupune ca normele ar trebui sa precizeze daca acesti 3.000 lei pot fi obtinuti de la locul de munca unde a fost suspendat contractul individual de munca (CIM) sau de la alta sursa sau poate la domiciliu etc.
Distinsul domn de la minunata institutie mi-a spus ca normele nu au aparut si daca ma angajez o fac "pe barba" mea.
Asadar... ar fi bine sa listez normele sa ma duc eu sa le duc institutiei? Ca asa m-am gandit...
Multumesc!
Acele Norme inca nu au aparut , insa trebuia sa-i spuneti acelui domn de la AJPIS sa aiba in vedere ca legea trebuie aplicata in sensul acesteia si nu in contra ei, conform principiului de drept : Ubi lex non distinguit, nec nos distinguere debemus = Unde legea nu distinge, nici noi nu trebuie sa distingem.