Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Sustragere de la executarea pedepsei- extradare?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Sustragere de la executarea pedepsei- extradare?

Buna. Un prieten a condus un autovehicul neinmatriculat fara a posedă permis de conducere și a primit 2 ani si 4 luni inchisoare cu executare. S-a sustras de la pedeapsă și a fost prin înafara țării. Va fii extradat din tara in care a fost prins în România? Cati ani va face acum si la ce regim va fi încadrat?
Nu precizati prea multe detalii,asa ca voi fi si eu foarte concis:da.dupa retinerea in strainatate in baza mandatului de arestare europeana,prezentarea in fata judecatorului,si eventual finalizarea procesului cu hotararea de se pune in aplicare acest mandat,sansele de a fi trimis in Romania sunt de 80-90%
Durata pedepsei nu se mareste iar regimul va fi stabilit ulterior.
Multumesc pentru raspuns! As mai avea o intrebare. Acum va mai putea beneficia de eliberarea condiționată? Daca da, dupa cat timp?
Pedeapsa de executat este cea din hotararea de condamnare.

Este posibil sa fie extradat.
Depinde de mai multe lucruri.
Acest aspect depinde in primul rand de instanta din tara unde se afla.
Are dreptul de a-si angaja avocat daca nu vrea sa fie extradat.
Mai intai insa este bine sa plateasca o consultatie juridica la avocat pentru a se face o analiza de caz.
Este la al doilea dosar pentru aceeasi infracțiune. La primul dosar a primit 3 ani cu suspendare și inainte sa expire termenul i.a fost facut al doilea dosar. În germania a fost prins și nu vrea sa fie extradat. Daca va fi trimis in tara si angajăm avocat se mai poate face ceva?
Decizia de extradare o va lua un tribunal german, iar daca lucrurile stau asa cum spuneti sunt sanse mari ca tribunalul sa aprobe extradarea. In Romania va ajunge direct la inchisoare, iar daca verdictele respective au ramas definitive ar fi cam greu sa le atace dupa ce ajunge in Romania.