Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Sustragere de la executarea pedepsei- extradare?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Sustragere de la executarea pedepsei- extradare?

Buna. Un prieten a condus un autovehicul neinmatriculat fara a posedă permis de conducere și a primit 2 ani si 4 luni inchisoare cu executare. S-a sustras de la pedeapsă și a fost prin înafara țării. Va fii extradat din tara in care a fost prins în România? Cati ani va face acum si la ce regim va fi încadrat?
As face orice sa nu fie nevoit sa facă pușcărie niciunde! Poate face arest la domiciliu?
Asa cum s-a mai spus, pedeapsa pe care o va executa, va fi cea specificata in hotararea judecatoreasca, asa ca nu poate intra in discutie arestul la domiciliu.
Multumesc tuturor pentru răspunsuri! Eu sper ca va putea ieși macar mai repede pentru buna purtate! Și sper ca voi putea vb cu el la telefon si il voi putea vedea macar odata pe saptamana! :-(