Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Sustragere de la executarea pedepsei- extradare?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Sustragere de la executarea pedepsei- extradare?

Buna. Un prieten a condus un autovehicul neinmatriculat fara a posedă permis de conducere și a primit 2 ani si 4 luni inchisoare cu executare. S-a sustras de la pedeapsă și a fost prin înafara țării. Va fii extradat din tara in care a fost prins în România? Cati ani va face acum si la ce regim va fi încadrat?
Nu cunosc regulile din inchisorile din Germania. Are insa dreptul la un avocat din oficiu si daca avocatul ii spune ca are sanse reale de a nu fi expluzat nu as vedea de ce sa nu incerce un proces. Conditiile din inchisorile din Germania sunt mult mai bune decat cele din inchisorile din Romania, asa ca din punctul asta de vedere n-ar strica sa ramana cat mai mult intr-o inchisoare germana.
Multumesc pentru ajutor! Sunt disperată deoarece am rămas singura în germania de cand l-a luat și nu stiu ce sa mai fac! El acum este in augsburg si mi-a zis zis să îl scot deoarece e foarte greu si sta în cameră cu criminali și violatori. Din câte am inteles luni il trimite la Munchen si nu stiu de ce il trimite acolo? Care sunt condițiile in care il pot vizita acolo?
alex f, utilizator
Daca faceti cerere la locul de detentie ar trebui sa va fie aprobata cererea.

Daca accepta extradarea va fi trimis in tara.
Va dura vreo 2-3 saptamani.
El vrea sa fie extradat deoarece e foarte greu pentru el aici nu știe limba, nu are avocat si sincer a fost pârât ca se afla în germania deoarece ceea ce a facut el nu e așa grav. Speram să fie cat mai repede trimis in tara. Pot face si eu cerere pentru a fi extradat? Sau ce pot face pentru al ajuta?
alex f, utilizator
Ma tem ca daca va ajunge sa faca puscarie-n Romania va zice ca inchisoarea din Germania era hotel. Informati-va un pic care sunt conditiile de detentie-n Romania.