Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Sustragere de la executarea pedepsei- extradare?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Sustragere de la executarea pedepsei- extradare?

Buna. Un prieten a condus un autovehicul neinmatriculat fara a posedă permis de conducere și a primit 2 ani si 4 luni inchisoare cu executare. S-a sustras de la pedeapsă și a fost prin înafara țării. Va fii extradat din tara in care a fost prins în România? Cati ani va face acum si la ce regim va fi încadrat?
Cat timp durează pana va fi extradat?
Nu exista o garantie referitoare la cat de rapid trebuie sa se termine procedura. Daca nu se opune extradarii, se poate incheia rapid, daca se opune extradarii, pierde si face apel/recurs poate dura destul timp. Depinde in primul rand de el si de avocatul lui.

Inca ceva: Germania nu extradeaza cetateni germani in vederea executarii unor pedepse in alte tari.
tgeorgescu, utilizator
Este cetatean roman si infracțiunea s-a produs pe teritoriul Romaniei. El vrea sa își execute pedeapsă în România, dar in Germania nu are avocat. Ce se poate face sa ajungă cat mai repede în România?
Ce poate face? Sa dea cu plaivazul ca este de acord cu extradarea si nu mai are nevoie de proces.
Este de o saptamana în arest și nu i-au dat voie sa primească hainele lui de acasa! De ce?