Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pensie alimentara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pensie alimentara

Buna ziua!Desi tatal lucreaza in Germania legal de peste doi ani, fiica mea primeste o pensie alimentara minima ce s-a stabilit in urma cu 4 ani jumatate. In cazul in care nu pot dovedi exact ce venituri are tatal si nici nu stiu numele firmei unde lucreaza in Germania (stiu doar orasul in care locuieste), intrucat acesta a rupt orice legatura cu fiica sa, ce sanse am la majorarea pensiei alimentare. Multumesc anticipat!
Fara dovezi in instanta nu veti putea obtine o pensie mai mare. Eventual puteti solicita chemarea tatalui copilului in judecata unde sa mizati ca acesta recunoaste si declara singur ce venit realizeaza in strainatate, dar e putin probabil asta. Ori proba cu martori, dar cine vine ?
Si ce sa zica martorii ?
gi-jane2 a scris:

Si ce sa zica martorii ?

Ca au cunostinta ca respectivul lucreaza sau a lucrat impreuna cu ei la respectiva firma.
Ca au cunostinta ca respectivul lucreaza

asta stie si mama, insa nu dovedeste.
sau a lucrat impreuna cu ei la respectiva firma.

Omul a intrerupt legatura cu fiica sa, mama nu are informatii asupra locului de munca , dar credeti ca ii cunoaste colegii de munca din Germania ?
Venitul trebuie dovedit si asta nu cu martori, ci scris negru pe alb.
Se poate afla prin comisie rogatorie si angajatorul ( in caz ca are unul) si/sau venitul pt care a platiti impozit.
Aveti nevoie de un avocat.
[ link extern ]
gi-jane2, moderator