avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1119 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii care este datoria unui salariat la stat, cu salariul ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

care este datoria unui salariat la stat, cu salariul de 720 lei

Am si eu o mica problema, pentru a nu fii inselata iar de catre fostul meu sef as dorii sa stiu ce datorii am eu ca si salariat fata de stat la salariul de 720 lei, Multumesc!:(
Cel mai recent răspuns: Mariana Trufin , Consultant resurse umane 18:45, 31 Octombrie 2009
Buna ziua,
Nu stiu de ce raspunsurile Dvs sunt greoaie si nu acopera complet problema. Ori poate ca noi nu stim sa punem bine intrebarea de la inceput.
Incepand de la 1 octombrie persoana in cauza mai primeste 5 % spor de vechime. Va rog frumos sa discutam cum e legal sa procedam. Colegii de la ITM Bucuresti, ma obliga sa mai scriu un rand, in josul formularului, rand pe care modificata este numai suma totala, restul cifrelor ramanand neschimbate, pana la ultima rubrica. Oare e corect astfel ? Multumesc.
calculatorsalariu.ro
Buna seara,
Este adevarat ca ziua de azi a inceput cu o ceata groasa. Pentru mine personal, raspunsul Dvs m-a bagat in ceata. Pe calculatorsalariu.ro angajatua are niste drepturi si obligatii la un anumit nivel, iar pe calculatorul afisat mai sus are alte drepturi si alte obligatii, pentru acelasi salariu ! (concret, este vorba de suma de 630 lei - formata din salariul minim plus sporul de vechime de 5 %-. Multumresc.
Duiliu a scris:

Buna seara,
Este adevarat ca ziua de azi a inceput cu o ceata groasa. Pentru mine personal, raspunsul Dvs m-a bagat in ceata. Pe calculatorsalariu.ro angajatua are niste drepturi si obligatii la un anumit nivel, iar pe calculatorul afisat mai sus are alte drepturi si alte obligatii, pentru acelasi salariu ! (concret, este vorba de suma de 630 lei - formata din salariul minim plus sporul de vechime de 5 %-. Multumresc.


Daca mergi pe calculatorsalariu.ro gasesti toate datele. Sunt corecte. Daca ai neclaritati legat de cote sau rostul lor ne gasesti aici; si nu ca sa te bagam in ceata.
Buna dimineata,
Ideea a fost de departe legata de intentia de a supara pe cineva. M-am gandit cum e corect sa procedez ca sa nu raman dator la stat dar nici sa nu bag in ceata ingrijitoarea blocului. Diferentele mici intre impozitele si contributiile prevazute in calculatorul de salarii de pe acest site si cel recomandat de Dvs precum si modul in care este conceput acel fluturas (in care nu apare nicaieri suma de 630 lei), nu fac decat sa creieze discutii interminabile cu femeia de serviciu. Nu pot sa nu observ ca se ocoleste de catre Dvs, cu mare grije, termenul de spor de vechime. Oare v-ati aliniat dispozitiilor guvernamentale care prevad disparitia oricaror sporuri, ori exista vre-o reglementare oficiala publicata in MO care mie mi-ascapat ? Multumesc.

Alte discuții în legătură

Salariu de baza ioanarrr ioanarrr Buna seara, Pe fluturasul de salariu am trecut 1279 RON (salariu net pe care il voi lua maine), insa salariul meu de baza este 1300 RON. Este posibil sa ai ... (vezi toată discuția)
Interzicerea retinerii cotizatiei pentru sindicat pe statul de plata...legal? arhontele arhontele 1.Are dreptul Ministerul sa intervina in raportul juridic dintre un angajat si angajator pentru a interzice retinerea cotizatiei sindicale? 2.Codul Fiscal nu ... (vezi toată discuția)
Intreprindere individuala misu29 misu29 la un salariu de 700 ron cat se da la stat (toate darile,etc) cat platesti la cartea de munca la un angajat al unei intreprinderi individuale,la salariu minim ... (vezi toată discuția)